PARTNER PORTALU
  • BGK

Po centrum Kielc znów jeżdżą autobusy

  • PAP    4 marca 2013 - 10:59
Po centrum Kielc znów jeżdżą autobusy

Po 30 latach komunikacja miejska wróciła do ścisłego centrum Kielc. Dwie bezpłatne linie autobusowe uruchomił w poniedziałek Zarząd Transportu Miejskiego. Koszty eksperymentu, który ma zachęcić mieszkańców do częstszego odwiedzania śródmieścia, pokryje miasto.
Autobusy przez ścisłe centrum stolicy województwa świętokrzyskiego jeździły do połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Obecnie ulice, przez które będą przejeżdżać, to strefa ograniczonego ruchu i płatnego parkowania. Wprowadzenie komunikacji miejskiej ma ułatwić dostanie się z jednego końca centrum na drugi i do najważniejszych przystanków wokół śródmieścia.

Według wyliczeń kieleckiego Zarządu Transportu Miejskiego, funkcjonowanie obydwu bezpłatnych linii - nazwanych "OZ" i "OW" - będzie kosztować ok. 300 tys. zł rocznie. Autobusy wyjeżdżają sprzed Urzędu Miasta Kielce, przecinają główną ulicę centrum - Sienkiewicza, a następnie okrążają śródmieście od wschodu i zachodu.

"Uruchomienie linii bezpłatnych traktujemy jako eksperyment komunikacyjny i ukłon w stronę osób starszych. Monitoring w autobusach pozwoli nam sprawdzić w ciągu około pół roku, czy prowadzenie linii ma sens i przede wszystkim, czy dzięki nim mieszkańcy Kielc chętnie przyjeżdżają na zakupy czy do kawiarni w ścisłym centrum. O tym, że po wprowadzeniu w śródmieściu ograniczeń w ruchu jest mniej klientów, informowali miasto kupcy" - wyjaśniła zastępca dyrektora ZTM Barbara Damian.

Pierwszą bezpłatną linią "OZ" w poniedziałek rano podróżowało kilkanaście osób. Autobusy obydwu połączeń będą kursować codziennie od godz. 9 do 20 co 15-20 minut. Latem planowane jest wydłużenie ich pracy do godz. 23.

Komunikacja miejska w Kielcach opiera się na 65 liniach autobusowych obsługiwanych przez 150 pojazdów. Rocznie pokonują one ponad 12,4 mln kilometrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: