Po Wałbrzychu już nie będą jeździły stare autobusy

Od kwietnia po ulicach Wałbrzycha (Dolnośląskie) będą kursować wyłącznie nowe autobusy. 20 nowych pojazdów trafiło do miasta w zeszłym roku, a w marcu nowy przewoźnik - Śląskie Konsorcjum Autobusowe - kupił kolejnych 30 autobusów.
Po Wałbrzychu już nie będą jeździły stare autobusy

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Wałbrzycha Anna Żabska, w marcu zakończyła się dostawa 23 autobusów jednoczłonowych i 7 przegubowych z podpoznańskiej fabryki Solaris Bus & Coach. Niskopodłogowe autobusy są wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i z wózkami dziecięcymi.

Czytaj też: Żadnych starych autobusów na wałbrzyskich drogach

W pojazdach zamontowano monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej oraz system służący do liczenia pasażerów. W autobusach można korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu.

Wraz z pojawieniem się nowego taboru zmienił się rozkład jazdy. Jego opracowanie było poprzedzone badaniami natężenia ruchu pasażerskiego w mieście. "Reformy doczeka się także system sprzedaży biletów papierowych i elektronicznych - pasażer będzie miał szerokie pole wyboru, jaki wariant najlepiej mu odpowiada. Jeśli zechce, na jednym bilecie będzie mógł poruszać się po mieście z przesiadkami" - podała Żabska.

W najbliższym czasie wałbrzyski magistrat planuje modernizację przystanków. Pojawią się m.in. automaty, w których będzie można kupić bilety oraz tablice informujące o realnym czasie oczekiwania na przyjazd autobusu.

W nowym rozkładzie jazdy znalazły się połączenia z położoną nieopodal Wałbrzycha Jedliną-Zdrój. W planach jest uruchomienie połączeń do gmin Głuszyca, Boguszów-Gorce, Mieroszów i Czarny Bór. "Gdyby te zamierzenia się ziściły, wraz ze Szczawnem-Zdrój, gdzie wałbrzyskie autobusy jeżdżą od zawsze, sieć regularnych połączeń aglomeracyjnych objęłaby siedem gmin" - dodała Żabska.

Pod koniec zeszłego roku Wałbrzych podpisał warty ponad 234 mln zł 10-letni kontrakt na usługi komunikacyjne ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym. W ramach umowy przewoźnik zobowiązał się do zakupu 30 nowych autobusów, które właśnie trafiły na ulice miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE