PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociąg Wrocław-Berlin: Połączenie kolejowe w ramach "Pociągu do kultury" do końca 2018 r.

  • PAP/jm    17 grudnia 2016 - 15:20
Pociąg Wrocław-Berlin: Połączenie kolejowe w ramach "Pociągu do kultury" do końca 2018 r.
Pociąg Wrocław-Berlin będzie kursował do końca 2018 r. (fot. wroclaw.pl)

• Weekendowe połączenie kolejowe relacji Berlin-Wrocław, uruchomione w kwietniu z okazji sprawowania w 2016 r. przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, będzie utrzymane do końca 2018 r.
• Tzw. pociągiem do kultury w ciągu kilku miesięcy podróżowało 22 tys. osób.
Jak powiedział w sobotę (17 grudnia) na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, zainteresowanie przyjazdem do stolicy Dolnego Śląska na wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury przerosło wszelkie oczekiwania.

- Mamy za sobą niezwykle udane przedsięwzięcie. Przyjechało do nas z Berlina 22 tys. osób, dlatego chcemy kontynuować to wydarzenie i "Pociąg do kultury" będzie nadal kursował przez dwa lata do końca 2018 r. - powiedział Dutkiewicz. Prezydent poinformował również, że utrzymana będzie zasada, iż pasażerowie tego pociągu będą mogli we Wrocławiu korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

"Pociąg do kultury" to nie tylko kolejowy transport, ale również trwające w trakcie przejazdu wydarzenia kulturalne na jego pokładzie. Grupa animatorów i artystów organizuje m.in. koncerty, spektakle, wystawy i mobilną bibliotekę. Rozprowadza również gazetę z informacjami na temat wydarzeń w ramach ESK i innych atrakcji.

Połączenie jest dotowane przez niemieckie landy Brandenburgii i Berlina, a niemieckie koleje współpracują przy organizacji tego weekendowego połączenia z Kolejami Dolnośląskimi.

Przedstawiciel niemieckiego przewoźnika Thomas Dill podkreślił, że fundusze na dwuletnie funkcjonowanie weekendowego połączenia zostały już zagwarantowane. - Mamy pieniądze, ale nie byłoby sukcesu tego połączenia bez oferty kulturalnej we Wrocławiu. Cieszę się, że ta współpraca będzie rozwijana - dodał Dill.

Jak podano, kolejnym krokiem ma być również uruchomienie weekendowych połączeń z Wrocławia do Berlina przez Zieloną Górę. Ostatecznym celem jest przywrócenie stałego, codziennego połączenia kolejowego pomiędzy Berlinem i Wrocławiem.

Stolica Dolnego Śląska nie ma bezpośredniego połączenia z Berlinem od grudnia 2014 r. Wówczas zlikwidowano połączenie, które obsługiwało PKP Intercity.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.