Pociąg z Konstancina do Warszawy: Samorządowcy apelują do PKP

Czy tym razem jest szansa, że pomysł, który wzbudza nadzieje mieszkańców podwarszawskich gmin od kilkunastu lat zostanie zrealizowany?
Pociąg z Konstancina do Warszawy: Samorządowcy apelują do PKP
Pociąg do Warszawy również dałby uzdrowisku nowy impuls (fot.Konstancin24.eu)

• Kolejny raz "odświeżono" stary pomysł uruchomienia nowej, pasażerskiej linii kolejowej, która połączyłaby Konstancin-Jeziornę z Warszawą.

• Samorządowcy zainteresowanych gmin zaapelowali do prezesa spółki PKP Polskie Linie Kolejowe o modernizację torów towarowych i uruchomienie połączenia z Konstancina przez Piaseczno do Warszawy. 

Temat odświeżył wiceprzewodniczący rady powiatu Sergiusz Muszyński. Samorządowiec od roku uczestniczy w spotkaniach roboczych przedstawicieli PKP PLK, ekspertów transportu oraz spółki PGNiG Termika, która jest właścicielem torów towarowych prowadzących do elektrociepłowni Siekierki.

Z inicjatywy radnego do rozmów przyłączyły się lokalne samorządy. Burmistrzowie Konstancina-Jeziorny, Piaseczna oraz wójt Lesznowoli i starosta powiatu piaseczyńskiego wspólnie wysłali list do prezesa spółki PKP PLK z apelem o modernizację torów kolejowych i uruchomienie transportu pasażerskiego na trasie Konstancin-Warszawa (przez gminy Piaseczno i Lesznowola).

"(...) wielokrotne podejmowano próby realizacji tej koncepcji, zakończone, jak dotąd, niepowodzeniem. Tymczasem ta inwestycja staje się coraz bardziej niezbędna dla mieszkańców naszego dynamicznie rozwijającego powiatu (...) W sytuacji, gdy jako mieszkańcy podwarszawskich gmin jesteśmy stale zmuszeni do podróży wiecznie zakorkowanymi drogami, jedyną racjonalną alternatywą staje się transport kolejowy" - czytamy w liście samorządowców, którzy zaapelowali do PKP PLK o uwzględnienie przedsięwzięcia w planach inwestycyjnych i poprosili o spotkanie w celu omówienia szczegółów. Zadeklarowali też pomoc w przygotowaniu dokumentacji i organizacji infrastruktury towarzyszącej czyli parkingów czy węzłów przesiadkowych.

Jest wstępna koncepcja

Robocza koncepcja przewiduje modernizację linii kolejowej i dostosowanie jej do Szybkiej Kolei Miejskiej, która kursowałaby z Jeziorny przez Piaseczno, Nową Iwiczną do stacji Warszawa-Śródmieście. Wszystkie zainteresowane strony (oprócz miasta stołecznego, z którym rozmowy mają się dopiero odbyć) wyraziły zainteresowanie pomysłem. Jednak jeszcze nie ma konkretów i nie wiadomo czy i kiedy PKP włączy ten projekt do swojego planu inwestycyjnego. Wiadomo, że realizacja przedsięwzięcia będzie kosztowna i zajmie wiele lat. Trzeba bowiem m.in. przebudować tory, zelektryfikować linię, zbudować stacje kolejowe, perony i parkingi oraz pętle autobusowe. Problematyczne i kosztowne mogą być także wykupy gruntów oraz skrzyżowania z drogami.

Przypomnijmy, koncepcja wykorzystania towarowego toru "siekierkowskiego" na transport pasażerski ma już kilkanaście lat. Już w 2009 roku powstało studium rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego na Mazowszu, które zawierało tę koncepcję. W 2010 roku w blasku fleszy, z udziałem telewizyjnych kamer, odbył się nawet próbny przejazd zakończony sukcesem. Politycy obiecywali wtedy, że budowa jest tuż-tuż. Potem co kilka lat, przed kolejnymi wyborami, pomysł był odświeżany i rozbudzał nadzieje mieszkańców, ale... dotychczas na obietnicach się kończyło. Tym razem ma być inaczej.

Dziś z torów towarowych korzystają pociągi wożące węgiel do elektrociepłowni Siekierki (fot.Konstancin24.eu)
Dziś z torów towarowych korzystają pociągi wożące węgiel do elektrociepłowni Siekierki (fot.Konstancin24.eu)

Robocze rozmowy ekspertów i decydentów toczą się w zaciszu gabinetów, bez nadmiernego rozgłosu. Być może tym razem coś z tego wyjdzie.

W historii Konstancina kolej odegrała już niezwykle ważną rolę - wąskotorówka z Wilanowa przyczyniła się do popularności i rozwoju letniska na początku XX wieku. Teraz pociąg do Warszawy również dałby uzdrowisku nowy impuls. Dzisiaj zdecydowanie bliżej miastu do innej rewolucji w transporcie publicznym. Wkrótce ma zostać otwarta ul. Nowokabacka, która połączy Wilanów z Ursynowem i umożliwi mieszkańcom naszej gminy szybkie dotarcie do stacji metra. Nowy autobus ma zacząć kursować do Kabat już w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE