PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociąg Zielona Góra - Berlin: Bezpośrednie połączenie kolejowe od kwietnia

  • PAP/AT    31 marca 2016 - 14:57
Pociąg Zielona Góra - Berlin: Bezpośrednie połączenie kolejowe od kwietnia
Kursy do stolicy Niemiec będą realizowane codziennie (fot.pixabay.com)

• 1 kwietnia zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe z Zielonej Góry do Berlina.
• Nowy pociąg ułatwi dojazd do stolicy Niemiec mieszkańcom Zielonej Góry, Rzepina, Słubic i innych miejscowości na zachodzie woj. lubuskiego.
Połączenie zostanie stworzone na bazie jednego z pociągów kursujących z Zielonej Góry do i z Frankfurtu nad Odrą, poprzez wydłużenie jego relacji do i z Berlina - poinformowały Przewozy Regionalne.

Kursy do stolicy Niemiec będą realizowane codziennie. Pociągi będą wyjeżdżały z Zielonej Góry o godz. 6:52, a z Berlina o godz. 10:11.

W Polsce pociągi będą zatrzymywały się na wszystkich stacjach, a na terenie Niemiec będą miały charakter przyspieszony z postojami we Frankfurcie nad Odrą. Połączenie będzie obsługiwane autobusami szynowymi dzierżawionymi od niemieckiego przewoźnika DB Regio.

Zielonogórzanie wybierający się do Berlina nowym pociągiem będą mogli korzystać z obowiązującej taryfy Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Bilet normalny w tej taryfie z Zielonej Góry do Berlina będzie kosztował 14,4 euro, a ulgowy 10,9 euro.

Ponadto osoby regularnie podróżujące na tej trasie będą mogły korzystać z biletów miesięcznych i tygodniowych. Przewidziane są także inne oferty promocyjne, m.in. bilet graniczny Polska - Niemcy.

Czytaj też: Rusza połączenie Gorzów Wielkopolski - Berlin

Połączenie Zielona Góra-Berlin będzie finansowane ze środków samorządu województwa lubuskiego w ramach aktualnie obowiązującej umowy o świadczenie usług publicznych przez Przewozy Regionalne.

Od 20 marca br. funkcjonuje bezpośrednie połączenie z Gorzowa Wlkp. do Berlina. Na jego realizację samorząd województwa lubuskiego zabezpieczył blisko 1 mln zł. Zostało one stworzone z myślą o mieszkańcach Gorzowa Wielkopolskiego i innych miejscowości położonych na północy Lubuskiego.

Dodatkowo samorząd regionu finansuje też pociągi kursujące w relacjach Żagań-Forst- Żagań i Zielona Góra-Frankfurt nad Odrą-Zielona Góra.

Natomiast 30 kwietnia odjedzie pierwszy pociąg na trasie Berlin-Żary/Żagań-Legnica-Wrocław. Będzie to najkrótsze połączenie z Berlina do Wrocławia, które będzie realizowane w weekendy, w związku z wydarzeniami w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, którą jest Wrocław.

Spółka Przewozy Regionalne jest dofinansowywana corocznie przez samorząd woj. lubuskiego; w tym roku kwotą ok. 44 mln zł. Umowa między samorządem województwa a spółką zakłada także realizację połączeń transgranicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.