PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi Inspiro pojawią się na I linii metra

  • PAP    4 października 2013 - 12:53
Pociągi Inspiro pojawią się na I linii metra

Od niedzieli dwa pierwsze pociągi Inspiro będą kursowały na I linii metra w Warszawie - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Docelowo 35 pociągów tego typu będzie obsługiwało dwie linie podziemnej kolejki.
W nowych pociągach pasażerów może zaskoczyć brak podziału na poszczególne wagony - użytkownicy będą mogli swobodnie poruszać się po całej, 120-metrowej długości pociągu. Inspiro jest wyposażony w system automatycznej regulacji wentylacji, oświetlenie LED przedziału pasażerskiego, rampy ułatwiające wsiadanie do pojazdu osobom niepełnosprawnym, dodatkowe wyświetlacze z informacją pasażerską, monitoring wizyjny.

Jak podkreśla ratusz, pociągi Inspiro są w tej chwili najnowocześniejszym taborem metra w Europie. Obowiązkowy przegląd techniczny będą przechodzić co trzy miesiące, podczas gdy pociągi rosyjskie, które obsługują linię podziemnej kolejki, wymagają przeglądu co 20 godzin; pociągi Metropolis (kolejny typ pociągów obsługujących linię metra) co 14 dni. Żywotność silników Inspiro jest szacowana na 2 mln km jazdy. Prędkość maksymalna wynosi 90 km/h.

Czytaj też: Pociąg metra Inspiro jest już w Warszawie

Pierwszy pociąg Inspiro trafił do stolicy w grudniu 2012 r., w tej chwili w Warszawie jest ich już dziewięć. Pod koniec września Urząd Transportu Kolejowego pozwolił Inspiro wyjechać na tory.

Docelowo pierwszą i drugą (budowaną) linię metra będzie obsługiwało 35 pociągów Inspiro. Ich zakup jest finansowany ze środków Metra Warszawskiego, uzyskanych dzięki wieloletniej umowie wykonawczej z m.st. Warszawa, o świadczeniu usług przewozowych środkami komunikacji zbiorowej a także dzięki kredytowi EBOiR oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Wykonawcą kontraktu opiewającego na kwotę netto blisko 1,07 miliarda złotych jest konsorcjum firm Siemens i Newag z Nowego Sącza (pociągi montowane są w Nowym Sączu).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.