PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi Kolei Śląskich już w trasie

  • PAP    1 października 2011 - 09:44
Pociągi Kolei Śląskich już w trasie

Koleje Śląskie rozpoczęły w sobotę wożenie pasażerów. Pierwszy regularny pociąg nowego przewoźnika wyruszył o 3.55 z Częstochowy i - przez Katowice - dotarł do Gliwic.
Poza trasą Gliwice-Katowice-Częstochowa Koleje Śląskie oferują weekendowe połączenie z Częstochowy do Wisły Głębce. Nowa spółka została powołana, by jeździć lepszym sprzętem i taniej niż Przewozy Regionalne - mówią przedstawiciele regionalnych władz.

Podczas symbolicznej odprawy pierwszego pociągu na dworcu w Katowicach marszałek województwa Adam Matusiewicz (oceń działania marszałka) podkreślał, że Koleje Śląskie stanowią nową jakość na śląskich torach. Pasażerowie mogą teraz podróżować pięknymi, nowoczesnymi i komfortowymi pociągami - mówił.

Czytaj też: Koleje Śląskie odprawią pierwszego elfa

Przyznał, że przed inauguracją działalności przewozowej miał olbrzymią tremę, bo uruchomienie linii kolejowej nie jest prostą sprawą. Problemów nie brakowało do ostatniej chwili - w sobotę wieczorem pomiędzy Rudą Ślaską a Chorzowem ktoś rozkręcił tory. Awarię na szczęście udało się wykryć i następnie usunąć.

Koleje Śląskie dysponują taborem w postaci trzech nowoczesnych składów typu Flirt i ośmiu typu Elf oraz rezerwowym w postaci dwóch zmodernizowanych składów EN-57, a także dwóch pozyskanych od polskiego przewoźnika lokomotyw Traxx i dziesięciu kupionych w Czechach przedziałowych wagonów pasażerskich.

Czwarty Flirt obecnie jest naprawiany po wypadku. Niedawno KŚ rozstrzygnęły przetarg na dostarczenie pięciu kolejnych zmodernizowanych składów EN-57.

Czytaj też: Koleje Śląskie w trasę od 1 października

Oprócz zapowiadanego od dawna kluczowego połączenia Gliwice-Katowice-Częstochowa, Koleje Śląskie w weekendy jeżdżą też z Częstochowy lub Sosnowca do Wisły Głębce. To trasa, którą - zgodnie z zawartym porozumieniem - również opuściły Przewozy Regionalne.

Matusiewicz nie wyklucza, że samorządowa spółka będzie przejmowała kolejne linie, ale na razie chce się koncentrować na tych, które obsługuje.

- Jeśli w Przewozach Regionalnych nastąpi istotna restrukturyzacja - na którą liczę - to nie będzie takiej konieczności. Dziś niestety Przewozy Regionalne są jak dla śląskiego podatnika potwornie drogą spółką, bo dotacja do nich w ciągu roku podskoczyła o 100 proc., właściwie bez żadnych powodów - podkreślił marszałek.

Prócz gotowego taboru oraz kadr, na dwunastu większych stacjach trasy spółka przygotowała swoje kasy (na pięciu z nich - w postaci stojących poza dworcami kontenerów). Na czternastu stacjach ustawiono biletomaty.

Ceny biletów są minimalnie niższe niż Przewozów Regionalnych. Przejazd bez ulg z Gliwic do Katowic ma w ramach tzw. biletu liniowego kosztować 4 zł (bilet strefowy PR - 4,20 zł), a do Częstochowy - 19 zł (PR - 19,70 zł). Różnice w cenach biletów miesięcznych sięgają zwykle kilku złotych.

Spółka Koleje Śląskie została założona w kwietniu 2010 r. Jej jedynym wspólnikiem jest województwo śląskie.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • RADEMENES, 2011-10-13 14:15:47

    Nie pozwalając PR jeździć na trasie Gliwice - Częstochowa Pan Marszałek tworzy MONOPOL KS. Gdzie tu jest ta konkurencja między przewoźnikami? Podróżny został postawiony pod ścianą. Tylko KS! Brak konkurencji.
  • RADEMENES, 2011-10-13 13:57:25

    Pan Marszałek twierdził iż Koleje Śląskie będą jeździły planowo. Nowa jakość i punktualność. Tak! Jakość jest bo jest nowy tabor. Tyle, że Pan Marszałek zapomniał o tym iż gdy był przetarg na nowe EZT-y to miał być tabor dla Przewozów Regionalnych. No i tak FLIRT-y oraz przynajmniej dwa ELF-y miały ...kod spółki 1151. Dziś przynajmniej 4 pociągi Marszałkowskie jechały po planie.  rozwiń