PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować do Gdyni

  • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 14:27
Pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować do Gdyni
Pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować i zatrzymywać się w Gdyni. (Fot. mat. pras.)

Pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować i zatrzymywać się w Gdyni. W niedzielę uruchomione zostaną dwa przystanki: Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion. - Mamy do czynienia z rewolucją transportową w regionie - ocenił marszałek województwa.
• W piątek w Gdyni odbyła się oficjalna prezentacja i symboliczne otwarcie nowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), pierwszych w Gdyni: Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny.

• Pierwsze pociągi zatrzymają się na tych przystankach dopiero w niedzielę, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.

• Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Radosław Pacewicz podkreślił, że średnio każdy mieszkaniec Pomorskiego podróżuje ponad 23 razy w roku koleją, przy średniej dla Polski wynoszącej ok. 7.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podkreślił podczas spotkania, że włączenie do PKM odcinka gdyńskiego jest historyczną chwilą rozpoczynającą "wielkie zmiany komunikacyjne w mieście". "Dzięki temu nowoczesne dzielnice, Karwiny, Dąbrowa będą mogły korzystać z bezpośredniego połączenia zarówno w kierunku śródmieścia Gdyni jak i Gdańska, Kaszub" - mówił. Zwrócił uwagę, że z przystanku Gdynia Stadion położonego niedaleko miejskiego centrum sportu oraz centrum biznesowego miasta przy ul. Łużyckiej będą mogły korzystać tysiące pracowników biurowców, jak i kibice uczestniczący w wydarzeniach sportowych.

Zapowiedział, że w obszarze funkcjonowania PKM w Gdyni dostosowane będą trasy i rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów. - Sieci połączeń zostaną tak dostosowane, aby w sposób komplementarny wiązać te systemy - zapowiedział. Dodał, że planowane jest przedłużenie PKM do północnych dzielnic miasta, do Obłuża i Oksywia.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk podkreślił podczas uroczystości, że z połączeń PKM korzysta coraz więcej pasażerów. Poinformował, że w październiku 2017 r. pociągi na linii PKM przewiozły prawie 290 tys. pasażerów, o ponad 30 tys. (o 12 proc.) więcej niż miesiąc wcześniej. - Był to najlepszy miesiąc w ponad dwuletniej historii linii - dodał. Podał, że tylko w ciągu roku na trasie z Kartuz do Gdańska zanotowano 138-proc. wzrost liczby pasażerów. - To tylko potwierdza, że inwestycja była potrzebna i będzie się dalej rozwijać - zauważył. Przyznał, że konieczna jest już rozbudowa lub budowa nowych węzłów Park & Ride w pobliżu przystanków. Szacuje się, że w tym roku z PKM skorzysta 3 mln pasażerów.

Przyznał, że "na pewno trzeba poprawiać skomunikowanie, rozkład jazdy". Przedstawiciele biznesowego centrum Gdyni przy ul Łużyckiej w mailu wysłanym do trójmiejskich mediów zwracają uwagę na małą liczbę dostępnych połączeń. - Do tej pory pociągi PKM na tej trasie nie jeździły, więc trudno też ocenić, jaka częstotliwość kursowania byłaby optymalna"- skomentował marszałek. "Dziś startujemy z nową linią, z nowymi przystankami i zobaczymy, jak mieszkańcy będą odbierać to połączenie, czy i jak będzie wzrastała liczba pasażerów - zauważył. Zadeklarował, że "jest otwarty do rozmów i do współpracy ze wszystkimi".

Zwrócił uwagę, że zwiększanie dostępności pociągów, poprawa rozkładu jazdy, skomunikowanie z innymi środkami transportu jest w interesie wszystkich samorządów, zarówno województwa, jak i lokalnych korzystających z PKM. - Wiem, że to jest trudne do przyjęcia przez zainteresowane samorządy, przez Gdynię, Gdańsk, Kościerzynę, Kartuzy, ale powinny one współuczestniczyć w finansowaniu połączeń pociągów - dodał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.