PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi: poważne utrudnienia Łódź - Warszawa

  • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza Łódź    1 września 2011 - 08:00
Pociągi: poważne utrudnienia Łódź - Warszawa

Od dziś inaczej pojadą pociągi między Łodzią a Warszawą. Nowy rozkład będzie obowiązywał jednak tylko przez półtora miesiąca, bo od 16 października zamknięty zostanie dworzec Łódź Fabryczna.
Jak informuje Gazeta Wyborcza w Łodzi rozkład jazdy PKP na łódzkich dworcach zmieniany jest ostatnio co trzy miesiące. Spowodowane jest to wymianą torów między Skierniewicami a Warszawą. Każdy następny etap robót wymaga kolejnych korekt w kursowaniu pociągów. Koszt prac to ponad miliard złotych.

Jak informuje Gazeta Wyborcza w Łodzi w ramach projektu zlikwidowanych zostanie pięć przejazdów kolejowych, a 13 zostanie odnowionych. Wykonawca zgodnie z umową ma zakończyć całą inwestycję do 31 maja 2012 r. Wówczas podróż pociągiem z Łodzi do Warszawy powinna potrwać 65 minut (bez zatrzymywania na stacjach pośrednich).

Zanim jednak pojedziemy do stolicy w niewiele ponad godzinę, pasażerowie muszą dokładnie śledzić rozkład jazdy pociągów.  - Czas podróży nie ulegnie zasadniczej zmianie i wynosić będzie około dwóch godzin - informuje GW Małgorzata Sitkowska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity. - Dodatkowo PKP Intercity powiększy składy w stosunku do jeżdżących w czasie wakacji - dodaje.

Iwona Jędrychowska, naczelniczka wydziału marketingu łódzkiego, dodaje, że niewielkie zmiany zostaną wprowadzone również w rozkładzie Przewozów Regionalnych.

Wkrótce łodzian czekają jednak znacznie poważniejsze zmiany na kolei. 16 października zamknięty ma zostać dworzec Łódź Fabryczna. Rozpocznie się wyburzanie i przygotowywanie terenu do wybudowania podziemnej stacji. To wymusi znacznie większe roszady w rozkładach jazdy pociągów. Zgigniew Szafrański, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych poinformował, że większość składów pojedzie ze stacji na Widzewie, przez Łódź Chojny na Kaliską.

W tym samym czasie będą prowadzone prace na stacji Łódź Widzew, gdzie m.in. przebudowywane będą perony oraz powstanie podziemne przejście dla pieszych. Wkrótce rozpocznie się również remont torów na linii objazdowej przez Chojny, którą PLK chce puścić pociągi. Nie wiadomo, czy ograniczona przez naprawy linia będzie w stanie przejąć wszystkie składy.

Intercity dodatkowo chce uruchomić dla podróżnych z zachodnich części miasta kilka pociągów z dworca Kaliskiego przez Łowicz i dalej w stronę Warszawy. Te pociągi zatrzymywałyby się na stacji Łódź Żabieniec, skąd zabierałyby chyba najbardziej poszkodowanych mieszkańców Teofilowa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror PKP, 2011-09-02 08:19:45

    Nalezy zamknac wszystkie przejazdy, pociagi jezdzilyby duzo bezpieczniej.