PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi Szczytno-Wielbark nie będą kursować

  • PAP    4 czerwca 2013 - 17:04
Pociągi Szczytno-Wielbark nie będą kursować

- Od 10 czerwca przestają kursować pociągi relacji Szczytno-Wielbark - podały we wtorek Warmińsko-Mazurskie Przewozy Regionalne. Pociągi na tej linii, czynnej przez ostatnie pół roku, miały dowozić pracowników fabryki meblarskiej, która zrewitalizowała trasę na swój koszt.
Jak poinformowała we wtorek Marta Milewska z Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Olsztynie, pociągi Regio jeżdżące dotychczas między Szczytnem i Wielbarkiem odwołano w związku z roczną korektą rozkładu jazdy.

"Zdecydowały względy ekonomiczne. Z powodu zbyt małego zainteresowania podróżnych wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o zawieszenie tych połączeń" - wyjaśniła Milewska.

Pociągi Szczytno-Wielbark kursowały od początku 2013 roku. Ruch pasażerski przywrócono tam po kilkunastu latach. Było to możliwe, bo trasę o długości ponad 20 km zrewitalizowała na własny koszt firma Swedwood należąca do grupy Ikea, która ma w Wielbarku zakłady zatrudniające ponad 1 tys. osób. Miało to umożliwić dowożenie pracowników do fabryki i transport surowców koleją.

Przyjazdy i odjazdy pociągów pasażerskich miały być skorelowane z rytmem pracy fabryki, której pracownicy zaczynają zmiany o godz. 6, 14 i 22. Ostatecznie uruchomiono jednak tylko po dwa pociągi w obie strony w ciągu dnia.

Według Milewskiej regionalnemu przewoźnikowi nie udało się porozumieć, co do dofinansowania przez Swedwood trzeciego, wieczornego połączenia. W efekcie pociągami zamiast 80 pasażerów na każdy kurs - jak zakładano - jeździło nie więcej niż kilkanaście osób.

"Na taką frekwencję wpłynęło też obniżenie cen biletów przez firmę autobusową, która dowoziła pracowników pod samą bramę fabryki" - oceniła Milewska. Jak dodała, w marcu kolej zmieniła godziny swoich połączeń, ale nie zwiększyło to liczby podróżnych.

Specjalista ds. informacji w Ikea Industry Wielbark Justyna Kordek-Bogdańska powiedziała PAP, że koncern nie będzie komentować decyzji Przewozów Regionalnych o odwołaniu połączeń.

W miejsce zlikwidowanego połączenia Szczytno-Wielbark Warmińsko-Mazurskie Przewozy Regionalne wprowadzą pociąg relacji Olsztyn-Szczytno-Pisz, który będzie kursował od 20 czerwca do końca września. Przewoźnik liczy, że takie połączenie wzbudzi zainteresowanie turystów jadących ze stolicy regionu na Mazury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • padła KOmórka, 2013-06-05 19:44:22

    To się okaże.Może będą kursować.To zależy od ludzi za to odpowiedzialnych,prawdaż?
  • PaKo, 2013-06-05 09:01:08

    Oto Polska właśnie. Kolej nie opłaca się tylko w Afryce i u nas...