Pociągi Szczytno-Wielbark nie będą kursować

- Od 10 czerwca przestają kursować pociągi relacji Szczytno-Wielbark - podały we wtorek Warmińsko-Mazurskie Przewozy Regionalne. Pociągi na tej linii, czynnej przez ostatnie pół roku, miały dowozić pracowników fabryki meblarskiej, która zrewitalizowała trasę na swój koszt.
Pociągi Szczytno-Wielbark nie będą kursować

Jak poinformowała we wtorek Marta Milewska z Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Olsztynie, pociągi Regio jeżdżące dotychczas między Szczytnem i Wielbarkiem odwołano w związku z roczną korektą rozkładu jazdy.

"Zdecydowały względy ekonomiczne. Z powodu zbyt małego zainteresowania podróżnych wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o zawieszenie tych połączeń" - wyjaśniła Milewska.

Pociągi Szczytno-Wielbark kursowały od początku 2013 roku. Ruch pasażerski przywrócono tam po kilkunastu latach. Było to możliwe, bo trasę o długości ponad 20 km zrewitalizowała na własny koszt firma Swedwood należąca do grupy Ikea, która ma w Wielbarku zakłady zatrudniające ponad 1 tys. osób. Miało to umożliwić dowożenie pracowników do fabryki i transport surowców koleją.

Przyjazdy i odjazdy pociągów pasażerskich miały być skorelowane z rytmem pracy fabryki, której pracownicy zaczynają zmiany o godz. 6, 14 i 22. Ostatecznie uruchomiono jednak tylko po dwa pociągi w obie strony w ciągu dnia.

Według Milewskiej regionalnemu przewoźnikowi nie udało się porozumieć, co do dofinansowania przez Swedwood trzeciego, wieczornego połączenia. W efekcie pociągami zamiast 80 pasażerów na każdy kurs - jak zakładano - jeździło nie więcej niż kilkanaście osób.

"Na taką frekwencję wpłynęło też obniżenie cen biletów przez firmę autobusową, która dowoziła pracowników pod samą bramę fabryki" - oceniła Milewska. Jak dodała, w marcu kolej zmieniła godziny swoich połączeń, ale nie zwiększyło to liczby podróżnych.

Specjalista ds. informacji w Ikea Industry Wielbark Justyna Kordek-Bogdańska powiedziała PAP, że koncern nie będzie komentować decyzji Przewozów Regionalnych o odwołaniu połączeń.

W miejsce zlikwidowanego połączenia Szczytno-Wielbark Warmińsko-Mazurskie Przewozy Regionalne wprowadzą pociąg relacji Olsztyn-Szczytno-Pisz, który będzie kursował od 20 czerwca do końca września. Przewoźnik liczy, że takie połączenie wzbudzi zainteresowanie turystów jadących ze stolicy regionu na Mazury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

To się okaże.Może będą kursować.To zależy od ludzi za to odpowiedzialnych,prawdaż?

padła KOmórka, 2013-06-05 19:44:22 odpowiedz

Oto Polska właśnie. Kolej nie opłaca się tylko w Afryce i u nas...

PaKo, 2013-06-05 09:01:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE