Pociągi wloką się jak ślimaki

  • PAP/Dziennik Polski
  • 05-12-2013
  • drukuj
Kolejarze zachwycają się rekordem prędkości na polskich torach (293 km/h), jaki 24 listopada ustanowiło Pendolino. Raporty Urzędu Transportu Kolejowego pokazują jednak smutną prawdę o kolejach.
Pociągi wloką się jak ślimaki

Blisko jedna czwarta składów w ostatnich miesiącach docierała opóźniona do końcowego przystanku. W efekcie od stycznia do października do pociągów wsiadło aż o 4 mln. pasażerów mniej niż w podobnym okresie ub. roku, pisze "Dziennik Polski".

Czytaj też:  Dlaczego kupiliśmy Pendolino?

Z roku na rok spadają też prędkości, z jakimi poruszają się polskie składy. Ograniczenia w ruchu w 2014 r., związane z modernizacją torów, zostaną wprowadzone w trzech tysiącach punktów w całej Polsce, a najwięcej zamieszania będzie w Małopolsce.

"Dziennik Polski" porównał magiczne 293 km/h Pendolino do średnich prędkości, z jakimi mają się poruszać składy wyjeżdżające od 15 grudnia z Krakowa. By pokonać 158-kilometrową trasę do Rzeszowa, pociągi będą potrzebować nawet 4 godzin i 19 minut. Średnia prędkość jazdy, to 36 km/h. Dla porównania, w 1939 r. identyczną odległość pociągi pokonywały w 2 godz. 45 min. (65 km/h).

Jeden z pociągów z Krakowa do Tarnowa ma jechać ponad trzy godziny. To prawdziwy rekord dla tej trasy, bo średnia prędkość może wynieść 24 km/h. Na trasie do Katowic większość pociągów będzie potrzebować ponad dwóch godzin na pokonanie 77 km. Średnia prędkość wyniesie więc około 35 km/h.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co Wam się zachciewa XXII wieku! Peło mentalnie jest w XIX, a duchowo w mrocznym średniowieczu, gdzie Pan udzielny dzielił i rządził, a jak ktoś mu podskoczył to ścinał mu łeb, albo odsyłał do noclegowni pod miastem!!! Brawo Poalczki chcieliście bantustanu to macie! Dziękujcie bogu, że Tusk nie na...kazał rozmontowania torów!!! rozwiń

glews, 2013-12-05 09:26:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE