PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi wloką się jak ślimaki

  • PAP/Dziennik Polski    5 grudnia 2013 - 07:36
Pociągi wloką się jak ślimaki

Kolejarze zachwycają się rekordem prędkości na polskich torach (293 km/h), jaki 24 listopada ustanowiło Pendolino. Raporty Urzędu Transportu Kolejowego pokazują jednak smutną prawdę o kolejach.
Blisko jedna czwarta składów w ostatnich miesiącach docierała opóźniona do końcowego przystanku. W efekcie od stycznia do października do pociągów wsiadło aż o 4 mln. pasażerów mniej niż w podobnym okresie ub. roku, pisze "Dziennik Polski".

Czytaj też:  Dlaczego kupiliśmy Pendolino?

Z roku na rok spadają też prędkości, z jakimi poruszają się polskie składy. Ograniczenia w ruchu w 2014 r., związane z modernizacją torów, zostaną wprowadzone w trzech tysiącach punktów w całej Polsce, a najwięcej zamieszania będzie w Małopolsce.

"Dziennik Polski" porównał magiczne 293 km/h Pendolino do średnich prędkości, z jakimi mają się poruszać składy wyjeżdżające od 15 grudnia z Krakowa. By pokonać 158-kilometrową trasę do Rzeszowa, pociągi będą potrzebować nawet 4 godzin i 19 minut. Średnia prędkość jazdy, to 36 km/h. Dla porównania, w 1939 r. identyczną odległość pociągi pokonywały w 2 godz. 45 min. (65 km/h).

Jeden z pociągów z Krakowa do Tarnowa ma jechać ponad trzy godziny. To prawdziwy rekord dla tej trasy, bo średnia prędkość może wynieść 24 km/h. Na trasie do Katowic większość pociągów będzie potrzebować ponad dwóch godzin na pokonanie 77 km. Średnia prędkość wyniesie więc około 35 km/h.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2013-12-05 09:26:43

    A co Wam się zachciewa XXII wieku! Peło mentalnie jest w XIX, a duchowo w mrocznym średniowieczu, gdzie Pan udzielny dzielił i rządził, a jak ktoś mu podskoczył to ścinał mu łeb, albo odsyłał do noclegowni pod miastem!!! Brawo Poalczki chcieliście bantustanu to macie! Dziękujcie bogu, że Tusk nie na...kazał rozmontowania torów!!!  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: