Pociągi wracają na trasę do Zakopanego

- Po ponad trzymiesięcznej przerwie związanej z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba, linia kolejowa do Zakopanego zostaje otwarta. Pociągi pod Tatry będą kursowały przez całe wakacje, później trasa zostanie znowu wyłączona z ruchu - poinformował Mirosław Siemieniec z PKP PLK.
Pociągi wracają na trasę do Zakopanego

Jako pierwsze na trasie kolejowej pod Tatry pojawią się pociągi regionalne. Pociągi intercity zaczną kursować do Zakopanego od czwartku.

Jak przypomniał Siemienic, pociągi nie kursowały do i z Zakopanego od 9 marca. Powodem były prace przy budowie zbiornika wodnego, przez który przebiega kilkukilometrowy odcinek linii kolejowej. Dotychczasowy przebieg torów ma znaleźć się pod wodą, a nowa trasa będzie poprowadzona na moście kolejowym.

Kursy pociągów do Zakopanego zostaną ponownie zawieszone we wrześniu i ponownie wznowione pod koniec roku.

W grudniu ub. r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy, który przebiegnie nad rzeką Skawą w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej; jest większy od pierwszego - liczy prawie 400 m. i będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik ma zostać oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r. jednak zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE