PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi wracają na trasę do Zakopanego

  • PAP    15 czerwca 2014 - 10:00
Pociągi wracają na trasę do Zakopanego

- Po ponad trzymiesięcznej przerwie związanej z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba, linia kolejowa do Zakopanego zostaje otwarta. Pociągi pod Tatry będą kursowały przez całe wakacje, później trasa zostanie znowu wyłączona z ruchu - poinformował Mirosław Siemieniec z PKP PLK.
Jako pierwsze na trasie kolejowej pod Tatry pojawią się pociągi regionalne. Pociągi intercity zaczną kursować do Zakopanego od czwartku.

Jak przypomniał Siemienic, pociągi nie kursowały do i z Zakopanego od 9 marca. Powodem były prace przy budowie zbiornika wodnego, przez który przebiega kilkukilometrowy odcinek linii kolejowej. Dotychczasowy przebieg torów ma znaleźć się pod wodą, a nowa trasa będzie poprowadzona na moście kolejowym.

Kursy pociągów do Zakopanego zostaną ponownie zawieszone we wrześniu i ponownie wznowione pod koniec roku.

W grudniu ub. r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy, który przebiegnie nad rzeką Skawą w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej; jest większy od pierwszego - liczy prawie 400 m. i będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik ma zostać oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r. jednak zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.