PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi za ok 220 mln dla Kolei Śląskich

  • PAP    10 września 2012 - 17:44
Pociągi za ok 220 mln dla Kolei Śląskich

Umowę na dostawę sześciu nowych pociągów z klimatyzacją i monitoringiem za ponad 219 mln zł podpisały w poniedziałek Koleje Śląskie i bydgoska firma PESA - poinformowało biuro prasowe Kolei. Pociągi pomieszczą maksymalnie 550 pasażerów.
Oferta PESY okazała się najkorzystniejsza w rozstrzygniętym niedawno postępowaniu na dostawę w formie dzierżawy 6 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu 27WEb - poinformował rzecznik Kolei Śląskich Adam Warzecha.

Będą to niskopodłogowe elektryczne zespoły trakcyjne o długości prawie 115 m, szerokości 2,88 m, wysokości 4,28 m oraz maksymalnej prędkości 160 km/h. Będą miały 280 miejsc siedzących - łącznie pomieszczą ok. 550 pasażerów.

Czytaj też: Marszałek stawia na Koleje Śląskie

Przedział pasażerski wyposażony zostanie w układ klimatyzacji, system informacji pasażerskiej, monitoring. Nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych i wieszaków na rowery.

Pojazd typu 27WEb, to sześcioczłonowa odmiana Elfa, znanego już pasażerom Kolei Śląskich. Sześcioczłonowe Elfy jeżdżą od jakiegoś czasu w warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Wersja przygotowywana dla Kolei Śląskich różnić się będzie m.in. układem siedzeń - w Warszawie zastosowano układ stosowany w metrze, czyli siedzenia zwrócono tyłem do okna, podczas gdy w Kolejach Śląskich będzie to układ tradycyjny.

Cztery z sześciu zamówionych pociągów zostaną dostarczone do 31 grudnia tego roku, a dwa pozostałe do końca lutego 2013 roku.

Nowy tabor będzie potrzebny spółce Koleje Śląskie do obsłużenia połączeń kolejowych na terenie województwa śląskiego od 9 grudnia tego roku - w związku z przejęciem wszystkich połączeń kolejowych w regionie. W środę - jak poinformował Warzecha - odbędzie się otwarcie ofert w postępowaniu na dostawę 36 modernizowanych spalinowych zespołów trakcyjnych. W przygotowaniu są postępowania na dzierżawę lokomotyw i wagonów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.