PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągiem na wakacje

  • KB    24 czerwca 2010 - 16:59

W wakacje Przewozy Regionalne - spółka kolejowa należąca do samorządów wojewódzkich - uruchamiają wiele sezonowych połączeń w kierunkach atrakcyjnych turystycznie.
Już 3 lipca na trasę Szklarska Poręba - Korenov w Czechach wyjadą nowoczesne szynobusy, obsługiwane przez spółkę Przewozy Regionalne. Przez ostatnie 60 lat malownicza trasa Kolei Izerskiej przez Jakuszyce i Harrachow była niedostępna dla turystów. Linię przejął jednak samorząd województwa dolnośląskiego i poddał gruntownemu remontowi.

Teraz codziennie na tej trasie kursować będzie osiem połączeń w obie strony, a w weekendy nawet dziesięć. Ponadto do Szklarskiej Poręby w letnie weekendy będzie dojeżdżało więcej pociągów z Jeleniej Góry.

To nie koniec wakacyjnych nowości kolejowych. Pociągami interREGIO będzie można dotrzeć nad Bałtyk. Sezonowe bezpośrednie połączenia Przewozów Regionalnych do Świnoujścia zostały uruchomione z Krakowa (iR "Barbakan"), Poznania (iR "Wolin"), Warszawy i Wrocławia (iR "Bosman").

Do Trójmiasta bez przesiadki tanimi i szybkimi pociągami można dojechać z Poznania (iR "Jan Heweliusz"), Sieradza i Łodzi (iR "Lazur"). Do połączeń codziennych dochodzą jeszcze weekendowe pociągi REGIO, np. "Delfin" z Poznania do Kołobrzegu, czy "Uznam"ze Szczecina do Świnoujścia.

Nowością są cztery weekendowe pociągi REGIO z Gdyni nad Jeziora Kartuskie. Na Pomorzu tradycyjnie ożyją typowo sezonowe linie: Gdynia – Hel (12 kursów w obie strony), Lębork – Łeba (12), Słupsk – Ustka (12) oraz Koszalin – Mielno (24).

Latem więcej pociągów będzie z Wysokiej Kamieńskiej do Kamienia Pomorskiego, z Gdyni do Kościerzyny oraz z Tczewa do Chojnic. Ponadto całorocznymi tanimi pociągami REGIO z Kamienia Pomorskiego można bez przesiadki dojechać do Poznania i Zielonej Góry, a z Wrocławia nawet do Świnoujścia ("Karmazyn") i Kołobrzegu ("Kotwica").

Tak samo w góry - "Kamieńczyk" i "Szczeliniec" kursują w bezpośredniej relacji Poznań–Kłodzko/Jelenia Góra (Szklarska Poręba). W wakacje codziennie jeżdżą pociągi: interREGIO "Gubałówka"z Warszawy do Zakopanego oraz REGIO "Czantoria" z Częstochowy do Wisły.

Na soboty i niedziele ciekawym pomysłem mogą się okazać jednodniowe wycieczki pociągami REGIO (np. "Rachowiec" Katowice – Zwardoń), a zwłaszcza w czeskie góry: z Opola do Ostrużnej oraz z Jeleniej Góry do Trutnowa.

Z kolei w Bieszczadach cztery pociągi regionalne umożliwią dojazd z Zagórza do Łupkowa, a kolejne z Łupkowa do słowackich Medzilaborców. Po weekendowych wypadach w tamte strony w każdą niedzielę przyspieszonym kursem można wrócić bezpośrednio z Łupkowa do Rzeszowa. Z powodu powodzi w tym roku nie będą kursowały wakacyjne pociągi z Krynicy do słowackiego Pławca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.