PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie: Cztery powiaty zostaną bez transportu publicznego

  • pt    29 marca 2017 - 14:53
Podkarpacie: Cztery powiaty zostaną bez transportu publicznego
Mieszkańcy Bandrowa, Lutowisk, Ustrzyk Górnych czy Polan, ale także Cisnej i Wetliny od 1 lipca nie pojadą nigdzie transportem publicznym. (fot. autosan.sa)

W czterech podkarpackich powiatach od lipca przestaną jeździć autobusy. Innego transportu publicznego w tych miejscach nie ma.
Mieszkańcy Bandrowa, Lutowisk, Ustrzyk Górnych czy Polan, ale także Cisnej i Wetliny od 1 lipca nie pojadą nigdzie transportem publicznym. Połączenia kolejowe zlikwidowano już dawno, teraz zrezygnował jedyny przewoźnik autobusowy – informuje "Gazeta Wyborcza".

Grupa Arriva (działa na terenie 15 krajów Europy, wchodzi w skład Deutsche Bahn) wycofała się z powiatów leskiego, bieszczadzkiego, sanockiego i brzozowskiego. To obszary o niskim wskaźniku dochodów, nieuprzemysłowione, z wysokim bezrobociem (od ponad 18 proc. do ok. 20 proc.). Autobusy Arrivy były dla wielu mieszkańców jedynym środkiem transportu.

Firma wyjaśnia, że przyczyną likwidacji połączeń jest ich wieloletnia nierentowność

- To poważny problem. Nie mamy alternatywy kolejowej, ani prywatnych firm transportowych, które mogłyby zastąpić Arrivę. Boimy się, że jeśli nawet ktoś się zgłosi, będzie zainteresowany tylko najbardziej opłacalnymi liniami. A co z mieszkańcami małych wiosek, które nie leżą przy głównych trasach? - pyta Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych w "Gazecie Wyborczej".

Samorządowcy analizują, czy opłacalne jest stworzenie własnej spółki transportowej. – Ale bez zmiany przepisów będzie trudno zapewnić publiczny transport na terenach słabo zaludnionych – mówi burmistrz Romanowicz.

Chodzi m.in. o taką zmianę, żeby firma, która wygra przetarg na świadczenie usług transportowych, miała wyłączność na danym terenie. Ale w zamian obsługiwałaby wszystkie linie, także te deficytowe.
Resort Infrastruktury i Budownictwa ma przygotowany wstępny projekt nowelizacji, ale w tym roku nie ma szans na zmiany w ustawie – podaje "GW".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-07-06 22:13:11

    Państwo teoretyczne - to i usługi publiczne teoretyczne...
  • ryszard, 2017-07-06 21:02:28

    przestanmy placic podatki .