PARTNER PORTALU
 • BGK

Podkarpacie stawia na szynobusy

 • aw/PAP    14 października 2015 - 19:56
Podkarpacie stawia na szynobusy
Akcję szynobusem.pl wsparło wielu lokalnych samorządowców (fot.PTWP)

Kampanie społeczne szynobusem.pl i kochamkolej.pl zachęcają mieszkańców Podkarpacia do korzystania z lokalnych połączeń kolejowych. Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, obie inicjatywy to "książkowy przykład akcji obywatelskich".
W środę (14 października) w rzeszowskim urzędzie marszałkowskim podsumowano dotychczasowe efekty obu akcji. Jak powiedział Ortyl, samorząd "sam nie naprawi sytuacji w Przewozach Regionalnych". "Cieszę się, że do pomocy włączyła się strona społeczna, a także samorządy lokalne"- dodał.

Szynobusem bezpiecznie i punktualnie

Przypomniał, że powołany został, jedyny w kraju Wojewódzki Fundusz Kolejowy do którego przystąpiły samorządy lokalne. Z budżetu tego funduszu remontowane będą m.in. przystanki i wiaty kolejowe.

Piotr Hulak pomysłodawca akcji szynobusem.pl, która promuje kolejowe połączenie Jarosław - Horyniec-Zdrój, powiedział, że akcje wsparło wielu lokalnych samorządowców.

"W kampanii staraliśmy się pokazywać to, co jest w tym szynobusowym połączeniu najlepsze, pozytywne. To, że jest tanio, bezpieczne, punktualnie. Chcieliśmy też, żeby ludzie docenili te walory turystyczne, które są na tej trasie. Na czas wakacji udało nam się wydłużyć trasę szynobusu do Zamościa, kursy odbywały się w każdy weekend. Pomogło nam to w promocji Roztocza" - dodał.

Organizatorzy akcji przygotowali m.in. stronę internetową oraz spot, w którym ukazują zalety jazdy szynobusem, jak i atrakcje turystyczne w miejscowościach, które są na jego trasie np. w Lubaczowie czy Baszni.

Liczą na rozwój turystyki

Wójt gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis dodał, że linia Jarosław - Horyniec-Zdrój może stać się "osią napędową rozwoju całego powiatu lubaczowskiego".

"Rozwój turystyki jest uzależniony od tej linii. Także kuracjusze, którzy przyjeżdżają do nas do sanatorium korzystają z tego połączenia. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom rentowność połączenia będzie wzrastać" - powiedział Serkis.

Druga akcja kochamkolej.pl. promuje bieszczadzką linię Zagórz-Łupków, połączenie to funkcjonowało w weekendy od 11 sierpnia do 27 września br. Organizator akcji Jan Zuba powiedział, że linia ta jest ważna nie tylko dlatego, że ma połączenie ze Słowacją, ale jest również "urokliwa pod względem turystycznym".

"Dlatego z gronem pasjonatów włączyliśmy się do jej promocji. Jednym z naszych działań było to, że bilet był równocześnie np. darmową wejściówką do muzeum lub uprawniał do zniżki u naszych partnerów np. hoteli" - dodał.

Z szacunków organizatorów wynika, że z połączenia Zagórz-Łupków skorzystało ok. 3,5 tys. pasażerów i 200 rowerzystów, którzy mieli oddzielne bilety.

Wicemarszałek woj. podkarpackiego Wojciech Buczak zapowiedział, że połączenie to wróci w przyszłym roku. Natomiast na linii Jarosław-Horyniec-Zdrój będzie kursować więcej pociągów. Buczak zaznaczył, że dzięki obu akcjom połączenia zyskały wielu nowych podróżnych.

"Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej, że będzie w regionie więcej pociągów i więcej pasażerów będzie nimi jeździć - taki jest nasz cel" - zapowiedział wicemarszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.