PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie wznawia ważną turystyczną linię kolejową

  • bad    17 lipca 2015 - 19:04
Podkarpacie wznawia ważną turystyczną linię kolejową
Wraca połączenie kolejowe Jasło-Zagórz. Fot. YouTube

Od 1 sierpnia mieszkańcy województwa podkarpackiego i turyści będą mogli korzystać z połączeń kolejowych między Jasłem, Zagórzem a Komańczą.
Na linii Jasło – Zagórz – Komańcza ruch pasażerski zostanie przywrócony po czterech latach przerwy. Stanie się tak za sprawą weekendowych pociągów turystycznych, które od sierpnia do końca września będą kursować na tej trasie.

To eksperymentalne rozwiązanie zostało wypracowane w trakcie obrad zespołu roboczego ds. optymalizacji rozkładów jazdy i inwestycji towarzyszących poprawie oferty przewozowej, powołanego 17 lutego 2015 r. przy Urzędzie Marszałkowskim.

Polityka Komisji Europejskiej stawia kolej na uprzywilejowanej pozycji

Dziękując za pozytywną decyzję w sprawie przywrócenia ruchu kolejowego Jerzy Zuba, radny powiatu sanockiego i pełnomocnik burmistrza Zagórza do spraw kolei wręczył marszałkowi woj. podkarpackiego Władysławowi Ortylowi replikę Krzyża Obrońców Węzła Zagórskiego. Jest to przedwojenne polskie odznaczenie, którego oryginał złożony jest jako dar wotywny w zagórskim kościele parafialnym. Krzyż symbolizuje bohaterską postawę zagórskich kolejarzy, którzy w listopadzie 1918 roku spontanicznie zorganizowali się, aby z bronią w ręku bronić kruchej niepodległości odradzającej się wówczas ojczyzny.

Czytaj też: Łącznik kolejowy skróci podróż z Krosna do Rzeszowa do godziny

- Oddając ten symboliczny krzyż w tak godne ręce chcę prosić pana marszałka, aby podejmując decyzje dotyczące przyszłości Zagórskiego Węzła Kolejowego, zawsze pamiętał o tym, że 93 lata temu, nasi przodkowie narażając swe zdrowie i życie bronili kolei, słusznie utożsamiając ją z polską racją stanu – powiedział Jerzy Zuba.

Marszałek Władysław Ortyl dziękując za prezent zapewnił, iż patriotyczny etos wpisany w historię kolei będzie dla obecnych władz wojewódzkich dodatkową, ale niezwykle ważną motywacją do tego, aby działania podejmowane na rzecz rozwoju transportu kolejowego na Podkarpaciu miały pozytywny i długofalowy charakter, wykraczający poza kalendarz bieżących wydarzeń politycznych. Marszałek mocno akcentował również konieczność ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami.

Marszałek Władysław Ortyl omówił także strategiczne kierunki rozwoju transportu kolejowego na Podkarpaciu w kontekście nowego rozdania środków finansowych z UE. Podkreślił, że polityka Komisji Europejskiej stawia kolej w tym względzie na uprzywilejowanej pozycji, co - jak zapewniał - będzie miało także swe odzwierciedlanie w inwestycyjnych priorytetach województwa podkarpackiego na najbliższe lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.