PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie miasta oszczędzają na modernizacji oświetlenia

  • pap    7 października 2014 - 14:44
Podkarpackie miasta oszczędzają na modernizacji oświetlenia

Ok. 800 tys. zł rocznie zaoszczędzi samorząd Jasła (Podkarpackie) dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego. Podobna inwestycja zakończyła się już w Sanoku, tam wydatki na energię zmniejszyły się o ok. milion złotych.
Jak poinformował burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, w ramach inwestycji wymienionych zostanie prawie 1,5 tys. starych opraw lamp ulicznych, które zostaną zamieniona na nowe, energooszczędne.

"Dzięki tej wymianie lampy będą potrzebować o 350 kW mniej mocy. Z kolei redukcja zużywanej mocy wpłynie na czystość powietrza, bo - jak wyliczyli specjaliści - spadnie emisja dwutlenku węgla o około 1116 Mg/rok" - dodał.

Czytaj tez:  Wymiana oświetlenia znacząco obniży rachunki gmin

Wymiana opraw rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu i zakończyć ma się końca listopada br. Miasto zaoszczędzi rocznie na tej inwestycji ok. 800 tys. zł. Wartość jasielskiego projektu wynosi 2,8 mln zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 1,2 mln zł.

Czernecki zaznaczył, że inwestycja jest jedną z kilku, jakie podjął w ostatnim czasie samorząd, aby zmniejszyć rachunki za energię. "Przeprowadziliśmy m.in. termomodernizację budynków miejskich, dostosowujemy również taryfy tak, aby były bardzie dopasowane do naszych potrzeb" - powiedział.

Czytaj też:  Dlaczego warto inwestować w nowoczesne oświetlenie?

Samorząd przeprowadził też m.in. audyt i analizę faktur na dostawę m.in. energii elektrycznej i wynegocjował z dostawcą obniżkę cen. Dzięki tym działaniom miasto zaoszczędziło już od stycznia br. do sierpnia ponad 900 tys. zł.

Natomiast w Sanoku (Podkarpackie) zakończyła się już wymiana prawie 1,2 tys. przestarzałych opraw lamp ulicznych oraz żarówek na energooszczędne.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sanockiego magistratu Agnieszka Frączek, dzięki inwestycji budżet miasta zaoszczędzi rocznie ok. milion złotych. "Dodatkowo skróci się czas reakcji na awarie" - zaznaczyła.

W ramach projektu wykonano także 94 nowe szafy oświetleniowe z reduktorami mocy.

Całkowity koszt projektu, który realizował Sanok to ok. 2,7 mln zł, w tym 45 proc. pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozostałe 55 proc. z pożyczki, którą zaciągnął samorząd, będzie ona spłacana z oszczędności uzyskanych na energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.