PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Oczyszczalnia w Partyni zostanie rozbudowana

  • PAP/EM    10 marca 2017 - 15:53
Podkarpackie: Oczyszczalnia w Partyni zostanie rozbudowana
Przetarg na przebudowę oczyszczalni już został ogłoszony (fot. pixabay)

Ponad 4 mln zł kosztować będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Partyni (Podkarpackie).
• Dzięki modernizacji dwukrotnie zwiększy się przepustowość oczyszczalni. Następne miejscowości zostaną podłączone do kanalizacji. Powstanie także instalacja fotowoltaiczna.

• Pieniądze na inwestycję pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

 

Jak poinformował burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński, oczyszczalnia należąca do gminy funkcjonuje już 10 lat i wymaga unowocześnienia.

"Drugim powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, są nasze plany i chcąc podłączać następne miejscowości do kanalizacji, trzeba mieć tę oczyszczalnię już rozbudowaną" - dodał.

Zakres prac modernizacyjnych oczyszczalni obejmie m.in.: pompownię główną, technologię oczyszczania w zblokowanym sekwencyjnym reaktorze z fazami napełniania, wiatę stalową na osad, komorę pomiarową, dozowanie koagulantów, zautomatyzowanie procesów oczyszczania i pomiar ścieków.

W ramach inwestycji powstanie także instalacja fotowoltaiczna, która będzie połączona z instalacją elektryczną całego obiektu. Wyprodukowana energia w całości będzie wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni.

Przy okazji modernizacji obiektu wybudowana zostanie dodatkowa nitka kanalizacji sanitarnej z pompowniami, rurociągami tłocznymi i zasileniem energetycznym o łącznej długości 250 metrów. Po rozbudowie dwukrotnie zwiększy się przepustowość oczyszczalni.

Przetarg na przebudowę oczyszczalni już został ogłoszony, termin składania ofert mija 21 marca. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej wiosną br. i potrwają około roku. Planowana data zakończenia inwestycji to koniec czerwca 2018 r.

Zdaniem Rybińskiego, termin na zrealizowanie inwestycji jest krótki, bo samorząd chce podłączyć kolejną miejscowość do kanalizacji. "Na ukończeniu jest już bowiem budowa sieci w Podborzu i tę miejscowość chcemy przyłączyć. Poza tym czekamy na rozstrzygnięcia dotyczące wniosków o dofinansowanie unijne na budowę sieci kanalizacyjnej w kolejnych sołectwach naszej gminy" - podkreślił.

Inwestycja kosztować będzie ponad 4 mln zł, samorząd uzyskał dofinansowanie z podkarpackiego RPO w wysokości ponad 2,7 mln zł. "Mamy nadzieję, że uda się nam jeszcze odzyskać częściowo podatek VAT, co sprawiłoby, że dofinansowanie byłoby jeszcze większe" - zaznaczył burmistrz.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.