PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: 13 mln zł z UE dla gmin na wodociągi i kanalizację

  • PAP    27 sierpnia 2014 - 14:31

13 mln zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafi do 7 podlaskich gmin na budowę wodociągów i kanalizacji. W urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano w środę umowy w tej sprawie. Inwestycje mają poprawić stan środowiska naturalnego.
Pieniądze pochodzą z oszczędności po przetargach z wcześniej dofinansowanych tego typu przedsięwzięć. Nie ma już konkursów na takie dotacje, bo skończyły się pieniądze - wyjaśniła PAP dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Filipowicz.

Podkreśliła, że od dawna władze województwa zabiegają o więcej środków na ten cel, gdyż potrzeby infrastrukturalne na wsi w Podlaskiem w tym zakresie wciąż są duże. Zaznaczyła, że "natychmiast" potrzeba 30 mln zł, bo są dobre projekty i gminy czekają na pieniądze. Tyle pieniędzy udałoby się wykorzystać w terminie, czyli do czerwca 2015 r. Do tego czasu inwestycje realizowane za dotacje z PROW na lata 2007-2013 muszą być skończone. Nie wiadomo jednak ostatecznie, uda się pozyskać jakiekolwiek dodatkowe środki.

Czytaj też: Nie będzie więcej pieniędzy na wodociągi

Dzięki oszczędnościom w programie dotacje otrzymają gminy: Kolno, Wąsosz, Szczuczyn, Sidra, Zambrów, Przytuły oraz Ciechanowiec.

Filipowicz wyjaśniła, że gminy te dostaną unijne pieniądze, gdyż innym samorządom udało się zaoszczędzić w trakcie realizacji inwestycji, głównie na pracach ziemnych.

Dyrektor przyznała, że inwestycje w wodociągi czy kanalizację mają ogromny wpływ na środowisko. "Bez nich nie można myśleć na obszarach wiejskich o czystości środowiska naturalnego" - powiedziała. Chodzi np. o zapobieganie temu, by ścieki z pól nie trafiały do rzek. Województwo podlaskie jest regionem rolniczym, ale ma też wiele obszarów cennych przyrodniczo.

Czytaj też: Na Podlasiu znaleźli sposób na bobry

Urząd marszałkowski podaje, że dzięki inwestycjom w wodociągi i kanalizację na wsiach, ilość przyłączy wodociągowych liczona na 100 mieszkańców wzrosła blisko czterokrotnie - z 20,5 proc. w 2005 roku do 78,1 proc. w roku 2013. W przypadku kanalizacji wzrost był prawie pięciokrotny.

Na odnowę i rozwój wsi w kończącej się edycji PROW w Podlaskiem wydano 89,7 mln zł. Zawarto 324 umowy na dotacje. Po to, by poprawić stan środowiska naturalnego i zmniejszać zanieczyszczenia, od 2005 r. w Podlaskiem wybudowano na wsiach 699 km kanalizacji zbiorczej, ponad 8 tys. przydomowych oczyszczalni oraz siedem zbiorczych oczyszczalni komunalnych. Urząd ocenia, że to "istotna poprawa", a jej efekty będą odczuwalne za kila lat.

Dzięki pieniądzom z tego programu w regionie zmeliorowano również ponad 2,1 ty. ha gruntów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.