PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie gminy wspólnie przeprowadzą rekultywację wysypisk śmieci

  • PAP    12 stycznia 2015 - 11:01
Podlaskie gminy wspólnie przeprowadzą rekultywację wysypisk śmieci
fot.fotolia

Ponad 6,6 mln zł będzie kosztowała rekultywacja wysypisk śmieci, którą w 2015 r. przeprowadzą wspólnie gminy w dziewięciu podlaskich miejscowościach. 5,4 mln zł z tej kwoty będzie pochodzić z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. Jeszcze w styczniu ruszą przetargi na te prace.
Główny cel projektu to poprawa stanu środowiska naturalnego, przywrócenie zdegradowanym terenom wartości przyrodniczych. W zrekultywowanych miejscach po wysypiskach powstaną ścieżki edukacyjne - poinformowała Monika Stachelek z Urzędu Miasta w Kolnie. Kolno jest liderem projektu.

Rekultywacji będą poddane wysypiska w gminach: Filipów, Grabowo, Hajnówka, Kolno, Krypno, Kulesze Kościelne, Nowogród, Radziłów i Zbójna. Łączna powierzchnia tych wysypisk to ponad 6,1 ha. Wszystkie są już zamknięte. Projekt będzie realizowany od marca. Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, prace muszą być zakończone do końca października 2015 r.

W ramach rekultywacji zostaną uporządkowane skarpy oraz tzw. korony wszystkich składowisk. Ponadto w tych miejscach będzie odtwarzana gleba oraz nasadzane rośliny, m.in. takie, które charakteryzują się odpornością na zanieczyszczenia środowiska. Powstaną ścieżki edukacyjne.

"Ścieżka edukacyjna ma na celu przybliżenie gospodarki odpadami na terenie gminy. Ścieżki przybliżą zagadnienia gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych oraz wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej" - mówi Stachelek. Wzdłuż ścieżek zostaną zamontowane tematyczne tablice edukacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Sołtys, 2015-01-15 10:38:46

    Artykuł o porozumieniu podlaskich gmin do wspólnej rekultywacji wysypisk śmieci na ponad 6.0 ha na terenie dziewięciu miejscowości , wprowadził mnie w zadumę i wściekłość. Pomimo mego zwątpienia o prawdziwej i rzetelnej ochronie środowiska w obecnych realiach , artykuł ten jak gdyby ...w części rozwiał moje zwątpienie i ukazał , że są jeszcze ludzie , którzy potrafią porozumieć się . potrafią pozyskać środki finansowe , potrafią dbać o czystość swoich terenów i , że istnieje możliwość porozumienia dla dobra środowiska i mieszkających tam ludzi – po prostu trzeba chcieć . Szacunek wszystkim tym , którzy przyczynili się do porozumienia a zwłaszcza wójtom tych gmin. Wściekłość moja spowodowana jest nieco inną sytuacją a mianowicie za znieczulicę osób odpowiedzialnych za stan nieczynnego wysypiska śmieci w mojej miejscowości. Wysypisko (20 m hałda ) usytuowane na działce geod..373 o pow.5.4ha w miejscowości Sowlany gmina Supraśl jest w sąsiedztwie miasta Białystok, w sąsiedztwie domów mieszkalnych, w pobliżu ścieżki rowerowej miasta Białystok ( ul.42 Piechoty) Wysypisko jest własnością gminy Supraśl. Wojewoda Podlaski decyzją GG.I.0181/14-2/97 z dnia 18.03.1997r na wniosek gminy Supraśl skomunalizował w/w działkę bez dokonania właściwej rekultywacji . Rekultywacja polegała na obsypaniu góry śmieciowej popiołem paleniskowym pochodzącym z Elektrociepłowni Białystok. Opady deszczowe rozmyły nasypany popiół a bardzo strome pobocza pokazały swoją zawartość tj. gruz , plastyki, butelki, opony. głazy i coraz bardziej się otwierają Od szeregu lat o zaistniałej sytuacji powiadamiam wszystkie możliwe władze , które zdaniem moim winne wpłynąć w sposób decyzyjny w celu doprowadzenia hałdy śmieciowej do właściwego stanu , niestety bez skutku . Nasuwa się pytanie - dlaczego istnieje taka sytuacja i czy powinna mieć miejsce w gminie posiadającej statut ,, Uzdrowiska ‘’ ? Sołtys Dziemiańczuk  rozwiń