PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie, Mieszkanie plus: Nowe mieszkania już w 2018 roku

 • PAP/EM    30 marca 2017 - 15:44
Podlaskie, Mieszkanie plus: Nowe mieszkania już w 2018 roku
Mieszkanie plus jest kierowane głównie do ludzi młodych (fot. pixabay)

Łomża, Augustów, Suwałki i Grajewo - w tych miastach w ramach rządowego programu Mieszkanie plus powstanie około 500 mieszkań.
• Mieszkania budowane w ramach programu Mieszkanie plus w Suwałkach i Grajewie gotowe mają być już w 2018 r.

• W czwartek (30 marca) podpisano listy intencyjne w tej sprawie z władzami Suwałk i Grajewa. Listy dotyczą powołania we współpracy z samorządami spółki celowej do realizacji inwestycji.

• Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że z władzami Łomży i Augustowa listy już podpisano.

Suwałkach będzie wybudowanych około stu mieszkań, w Grajewie ok. 146 - poinformowali po podpisaniu listów intencyjnych prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski.

Budowa tych mieszkań powinna się zacząć jeszcze w 2017 r., gotowe mają być w 2018 r. - poinformował członek zarządu BGK Nieruchomości SA Grzegorz Muszyński. Mieszkania sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości.

Listy intencyjne dotyczą powołania we współpracy z samorządami spółki celowej do realizacji tych mieszkań. Samorządy wnoszą do tej spółki aportem grunty.

Mieszkanie plus jest kierowane głównie do ludzi młodych. Celem programu jest m.in. zwiększanie dostępu do mieszkań osób, których nie stać na ich kupno na zasadach rynkowych.

"My jako BGK Nieruchomości wykładamy środki na budowę mieszkań, a młodzi ludzie (je) wynajmują na 20, 30 lat, przy czym mogą stać się (ich) właścicielem po 20-30 latach. Oczywiście nie muszą, mogą tylko wynajmować" - powiedział Grzegorz Muszyński.

Podkreślił, że to oferta dla tych osób, które z różnych powodów nie mają szans na kredyt hipoteczny i nie mogą kupić mieszkania od dewelopera, ale są w stanie "samodzielnie utrzymać siebie i swoją rodzinę".

W Suwałkach mieszkania mają powstać na osiedlu Północ. Miasto dysponuje na ten cel ok. 7 tys. m kw. uzbrojonego gruntu. Mają tam powstać 2-3 bloki z atrakcyjnym czynszem - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dodał, że w mieście są potrzebne mieszkania na wynajem. Miasto Suwałki już samo buduje 48 mieszkań "z opcją dojścia do własności" na warunkach podobnych do Mieszkania plus. Jak mówił, nawet firmy ze strefy ekonomicznej zastanawiają się nad inwestowaniem w mieszkania dla swoich pracowników.

Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski uważa również, że program Mieszkanie plus jest atrakcyjny. W mieście, gdzie ma powstać pięć bloków, na liście oczekujących na lokal jest 270 rodzin.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że z władzami ŁomżyAugustowa listy już podpisano. "Jeżeli te listy intencyjne, a później skonkretyzowane w umowach zostaną wykonane, to jest szansa, że w województwie podlaskim, konkretnie w tych miejscowościach, może przebyć w najbliższym czasie około 500 mieszkań" - powiedział. Paszkowski dodał, że programem Mieszkanie plus interesują się również powiat sokólski oraz miasto Wasilków.

Grzegorz Muszyński powiedział, że we wrześniu będzie rozstrzygnięty ostatnio ogłoszony konkurs architektoniczny. Jak informował wcześniej BGKN, celem konkursu, przy którym bank współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) jest "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, współczesnych wzorów architektury i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych".

Koszt budowy jednego metra mieszkania w programie Mieszkanie plus ma nie przekroczyć 2 tys. zł, a czynsz ma wynosić ok. 10-20 zł za m kw.

Z danych BGK Nieruchomości SA wynika, że w Polsce dotychczas podpisano ok. 70 listów intencyjnych z samorządami, które przewidują powstanie ok. 60 tys. mieszkań. Budowa pierwszych mieszkań rozpoczęła się w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.