PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: most energetyczny będzie budowany wbrew gminie

  • PAP    5 sierpnia 2014 - 17:07
Podlaskie: most energetyczny będzie budowany wbrew gminie

Wojewoda podlaski przygotował za gminę Bakałarzewo plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający przebieg trasy mostu energetycznego Polska-Litwa. Oznacza to, że na terenie gminy może być prowadzona ta inwestycja.
Rzecznik inwestycji Jacek Miciński poinformował PAP we wtorek, że w życie weszło zarządzenie zastępcze wojewody podlaskiego dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Bakałarzewo, uwzględniające przebieg trasy mostu energetycznego Litwa-Polska.

"Teraz wykonawca może rozpocząć składanie wniosków o pozwolenia na budowę dla nieruchomości, których właściciele wyrażają zgodę na budowę. Ruszą też rozmowy +ostatniej szansy+ z niewielką grupą mieszkańców, która nadal nie podpisała umów" - wyjaśnił.

Czytaj też: Energetyka i gazyfikacja priorytetem dla Podlasia

Dlatego wojewoda podlaski rozpoczął procedurę dotyczącą przygotowania takiego planu za gminę. Taką decyzję podejmuje się np. w sytuacjach, gdy gmina nie wyraża zgody na uwzględnienie w dokumentach planistycznych inwestycji celu publicznego.

Czytaj też: Wojewoda zaskarżył uchwały tworzące sołectwa w Jarocinie

Po decyzji wojewody samorząd złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten skargę jednak oddalił i orzekł, że wojewoda podlaski zgodnie z prawem przeprowadza tę procedurę.

Most energetyczny Litwa-Polska to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Wszystko ma kosztować ok. 1,8 mld zł, z czego z UE ma pochodzić 725 mln zł; pozostałe środki to wkład własny inwestora. Inwestycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce.

Na Podlasiu linia będzie przebiega przez 10 gmin. Oprócz Bakałarzewa, wszystkie samorządy wpisały już inwestycję do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W ramach budowy linii z Ełku do granicy polsko-litewskiej, w Nowej Wsi Ełckiej powstanie stacja oraz wychodząca z niej dwutorowa linia 400 kV, która będzie biegła do granicy z Litwą. Łącznie na ponad 100 km ma być postawionych ponad 300 słupów energetycznych.

Na terenie gminy Bakałarzewo linia ma mieć ok. 19 km. Miciński poinformował, że do wtorku wykonawca inwestycji zebrał blisko 80 proc. zgód właścicieli nieruchomości położonych na trasie linii w tej gminie. Dodał, że niektórzy właściciele wciąż nie są zdecydowani, a kilkanaście osób nie wyraża zgody na inwestycję. Wykonawca ma podjąć ostatnią próbę rozmów z nimi.

Miciński wyjaśnił, że jeśli strony nie dojdą do porozumienia, to do starosty trafią wnioski o wszczęcie procedur administracyjnych. Wskazał, że takie decyzje wydawały wszystkie starostwa na trasie linii, także suwalskie, pod które podlega m.in. Bakałarzewo.

Prace przy budowie linii trwają od kwietnia. Gotowych jest ponad 120 fundamentów pod słupy i 20 stalowych konstrukcji w pięciu gminach. W dwóch kolejnych prace rozpoczęły się w sierpniu.

Wszystkie inwestycje związane z budową mostu energetycznego mają być gotowe w 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • diament, 2014-08-06 12:53:12

    Most energetyczny to sposób na wyciągnięcie kasy z Unii Europejskiej. Sposób prowadzenia inwestycji, matactwa i zastraszanie ludzi oraz budowa linii w odległości 35 metrów od mieszkań ludzi gdy słupy maja po 80 metrów wysokości jest karygodne. Cała procedura to jedna wielka ściema, prowadzona jest p...ro-forma aby nie powiedzieć wprost, że mieszkańcy Podlasia to kmiotki i nic im do wielkich biznesów panów polityków... Jak się nie dało poprowadzić najkrótszą trasą bo tam mieszkają bonzowie ministerialnej i lokalnej polityki to dołożono kilkanaście kilometrów w końcu to za nasze pieniądze. Sprawa niechybnie powędruje do Strasburga a panami ze spółki trzeba będzie zająć się za wyłudzenie decyzji administracyjnej. Wojewoda jakby zapomniał, że nie może zmienić planu zanim nie zmieni studium i takie tam kwiatki... Żenada...  rozwiń
  • kek, 2014-08-06 11:15:53

    znad-marychy.blogspot.com/2014/07/most-energetyczny.html