PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Od północy cisza przed referendum ws. budowy lotniska

  • PAP/em    13 stycznia 2017 - 15:17
Podlaskie: Od północy cisza przed referendum ws. budowy lotniska
Referendum będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 30 proc. osób uprawnionych (fot. premier.gov.pl)

• W województwie podlaskim w piątek (13 stycznia) o północy zakończy się kampania referendalna i rozpocznie cisza przed niedzielnym referendum ws. budowy regionalnego lotniska.
• Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział blisko 288 tys. mieszkańców województwa.
Referendum będzie przeprowadzone w niedzielę 15 stycznia w godz. 7-21, w 959 obwodowych komisjach wyborczych. Uprawnionych do udziału jest blisko 959,4 tys. mieszkańców regionu: osób zamieszkałych tam na stałe, posiadających czynne prawo wyborcze.

Referendum musi być przeprowadzone wskutek orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod koniec listopada 2016 roku NSA zajmował się skargą komitetu referendalnego, który odwoływał się od decyzji sejmiku sprzed dwóch lat, gdy ten odrzucił wniosek o przeprowadzenie takiego głosowania.

Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".

W poprzedniej kadencji samorząd województwa podlaskiego zrezygnował z planów takiej inwestycji. Uznał, że będą trudności z jej sfinansowaniem i - biorąc pod uwagę prognozowane zainteresowanie lotami - późniejszym utrzymaniem lotniska.

Czytaj też: W niedzielę referendum w sprawie lotniska, którego i tak nie będzie?

Za organizację referendum odpowiada samorząd województwa podlaskiego; według jego szacunków przeprowadzenie głosowania (w tym diety dla członków komisji), akcja informacyjna (m.in. ulotki dla mieszkańców, ogłoszenia w mediach) i inne wymagane prawem działania, będą kosztowały blisko 4 mln zł.

Będzie ono ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 30 proc. osób uprawnionych.

Ani członkowie Wojewódzkiej Komisji ds. Referendum ani władze samorządowe nie chcą spekulować, kiedy będą wyniki, mowa jest o poniedziałku ale bez konkretów, bo wszystko zależy przede wszystkim od sprawności komisji obwodowych.

Wyniki z tych komisji trafią do komisji powiatowych. Wynik referendum będzie ustalany przez Wojewódzką Komisję ds. Referendum w Białymstoku na podstawie - przywiezionych do niej - protokołów kilkunastu komisji powiatowych.

W województwie podlaskim już raz było organizowane regionalne referendum. W maju 2007 roku mieszkańcy decydowali w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo nie został przekroczony wymagany próg 30 proc. frekwencji (wyniosła 21,56 proc.). Referendum było wtedy przeprowadzone równocześnie z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.