PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie odebrało zmodernizowane pociągi

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 17:01
Podlaskie odebrało zmodernizowane pociągi
Ze zmodernizowanych pociągów będą korzystały Przewozy Regionalne. (fot. Przewozy Regionalne, mat. pras.)

13 mln zł kosztowała modernizacja dwóch pociągów elektrycznych, które będą jeździć na kilku trasach regionalnych w Podlaskiem. 13 grudnia przekazano je do użytku.
Dwa zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) wyremontowały na potrzeby spółki Przewozy Regionalne, właściciela marki Polregio, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Do dyspozycji otrzymało je województwo podlaskie. Samorządy województw są udziałowcami w spółce Przewozy Regionalne (woj. podlaskie ma 1,5 proc. udziałów).

Modernizacja jednego pociągu kosztowała około 6,5 mln zł. Oba pociągi w Podlaskiem będą jeździć na trasach, gdzie jest elektryczna sieć trakcyjna, czyli Białystok-Ełk, Białystok-Kuźnica oraz Białystok-Szepietowo - podał dyrektor podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych Jarosław Glazer. Poinformował również, że zmodernizowane EZT zastąpią stare pociągi, dzięki czemu podróż ma stać się bardziej komfortowa, bezpieczna.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński stwierdził podczas prezentacji nowych pociągów na dworcu PKP Białystok, że samorząd województwa stara się "w jak najlepszy sposób" zapewnić transport kolejowy mieszkańcom na poziomie regionalnym. Ocenił również, że zmodernizowane pociągi poprawią znacznie potencjał przewozowy w regionie.

Czytaj także: Stolica województwa zamawia 50 nowych autobusów

Leszczyński przypomniał, że w 2016, 2017 i w 2018 r. samorząd województwa podlaskiego przekazał i przekaże Przewozom Regionalnym - w ramach umowy - po 23 mln zł rocznie na przewozy pasażerskie. Oddział dysponuje 17 składami różnych jednostek - mówił marszałek. Obiecał przy tym, że połączeń w 2018 r. będzie więcej.

Prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski przypomniał, że ponad dwa lata temu spółka rozpoczęła restrukturyzację, głównym udziałowcem została Agencja Rozwoju Przemysłu, samorządy województw pozostały udziałowcami. Powiedział, że plan restrukturyzacji "przynosi efekty", zapowiada, że wynik finansowy spółki za 2017 r. "nie będzie gorszy" niż za 2016 r.

Zgorzelski powiedział, że remonty sfinansowała spółka. Na 53 modernizacje zaplanowano 459 mln zł.

Czytaj także: Dwa duże miasta zyskały miliony euro na nowe tramwaje

Członek zarządu ZNTK Mińsk Mazowiecki SA Jacek Bilski poinformował, że zakłady modernizują teraz 36 pociągów elektrycznych. "Pojazdy są po bardzo gruntownej, największej w Polsce modernizacji, przez co będą mogły służyć pasażerom do bezpiecznego i komfortowego podróżowania" - mówił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.