PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisali umowę na dostawę tramwajów

  • PAP    22 marca 2011 - 16:57
Podpisali umowę na dostawę tramwajów

Ramowy kontrakt na dostawę 15 tramwajów typu Swing w ciągu czterech lat podpisały we wtorek władze Bydgoszczy z zakładami Pesa. Pierwsze pojazdy miasto odbierze za rok.
- Ramowa umowa gwarantuje nam możliwość zakupu w ciągu czterech lat do 15 tramwajów typu Swing, najmłodszego tego typu produktu bydgoskiej Pesy, który znają już m.in. mieszkańcy Warszawy. Dzięki kontraktowi mamy zagwarantowaną niezmienność ceny, a wartość całej umowy to 140 mln zł - powiedział we wtorek Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Sprawdź notowania prezydenta Bydgoszczy

Zgodnie z umową miasto odbierze pierwsze dwa tramwaje na początku 2012 r. Ich zakup wliczono do kosztów rozpoczętej już budowy dwukilometrowej trasy łączącej kolejowy dworzec główny w Bydgoszczy z miejską siecią torów.

Kolejne 12 pojazdów zostanie kupione z funduszy przeznaczonych na budowę 10-kilometrowej linii tramwajowej do największej bydgoskiej dzielnicy Fordon.

- 15-ty tramwaj, wpisany do kontraktu, to rezerwa, z której miasto będzie mogło skorzystać, jeżeli znajdą się dodatkowe fundusze w najbliższych latach na jego zakup. Tramwaje kupowane w ramach trwających inwestycji w połowie zostaną sfinansowane z funduszy unijnych - poinformował Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Kontrakt z Pesą obejmuje także dostawę dla Miejskich Zakładów Komunikacyjnych nowego dźwigu i podnośników do obsługi tramwajów. Dotychczasowy sprzęt remontowy MZK jest stary i nie nadaje się do napraw nowych pojazdów.

Obecnie po 57 kilometrach torów tramwajowych w Bydgoszczy jeździ 100 wagonów zestawionych w 50 składów. Z wyjątkiem dwóch nowoczesnych pojazdów z Pesy, kupionych w ostatnich latach, reszta bydgoskich tramwajów to wysłużone pojazdy z dawnego chorzowskiego "Konstalu", których średni wiek to 26 lat.

Nowe tramwaje dla Bydgoszczy to najpopularniejszy model oferowany przez producenta - pojazdy typu Swing. Pięcioczłonowe tramwaje mierzą ponad 30 m długości, są niskopodłogowe i mają 40 miejsc siedzących oraz 161 stojących.

Pojazdy wyposażone są w klimatyzację, elektroniczne systemy informacyjne dla pasażerów oraz automaty do sprzedaży biletów. Jedno z wejść zaopatrzone będzie w wysuwaną rampę, umożliwiającą wjazd wózkom dziecięcym i inwalidzkim.

Zakłady Pesa w Bydgoszczy rozpoczęły w 2006 r. produkcję tramwajów dla czterech polskich miast - Warszawy (15), Łodzi (10), Elbląga (7) i Bydgoszczy (2). Firma wygrała największy w Europie przetarg na dostawę 186 tramwajów Swing dla Warszawy w latach 2010-2013. Nowe tramwaje Pesy trafią również do Gdańska oraz węgierskiego Szegedu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: