PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano list ws. wykorzystania potencjału geotermicznego Sudetów

  • AT    6 czerwca 2012 - 20:14
Podpisano list ws. wykorzystania potencjału geotermicznego Sudetów

6 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego podpisany został list intencyjny dot. współpracy przy wykorzystaniu potencjału geotermicznego Sudetów.
Dokument został podpisany przez Jerzego Tutaja, członka zarządu województwa, Herberta Wirtha, prezesa KGHM „Polska Miedź” oraz profesora Tadeusza Więckowskiego, rektora Politechniki Wrocławskiej.

- Porozumienie o współpracy jest pierwszą inicjatywą zarządu województwa w zakresie wykorzystania zasobów złóż wód geotermalnych. Projekt ten jest także próbą zaprezentowania możliwości współpracy trzech sektorów: samorządu, nauki i biznesu na rzecz wzrostu konkurencyjności regionu dolnośląskiego - napisano w liście.

Jak czytamy KGHM ma ogromne doświadczenie w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych, a z kolei Politechnika Wrocławska posiada odpowiedni potencjał badawczy do określenia możliwości wykorzystania potencjału geotermicznego Sudetów.

Przedmiotem tej trójstronnej współpracy - informuje list - ma być przede wszystkim ocena geotermicznego potencjału Sudetów. Nie mniej istotna będzie również próba wyznaczenia obszarów, w których istnieją perspektywy wykorzystania tego potencjału dla celów energetycznych i leczniczych.

Założenia projektu mają zostać zrealizowane w trzech fazach:

1. Wykonanie „Studium geologiczno-hydrologiczno-geofizycznego” dla obszarów o największych perspektywach, wybranych na podstawie stanu dotychczasowej wiedzy;

2. Opracowanie założeń do projektu wierceń poszukiwawczych na podstawie kompleksowych badań geofizycznych, które pozwolą na precyzyjnie określić miejsce wiercenia;

3. Opracowanie projektu realizacji wiercenia poszukiwawczego w wytypowanym rejonie 

Dotychczasowe prace badawcze, jak i istniejące ujęcia wód termalnych dowodzą, że region sudecki może mieć duże perspektywy w tym zakresie.  

- Wody termalne mogłyby zostać wykorzystane jako niekonwencjonalne źródło energii, co byłoby szczególnie istotne w obliczu zmniejszających się zasobów tradycyjnych. Ale energia cieplna to nie jedyna dziedzina, w której można by wykorzystać gorące źródła. Takie zasoby z pewnością byłyby magnesem dla turystów i kuracjuszy, którzy mogliby korzystać z nich w ośrodkach SPA i uzdrowiskach - czytamy w liście.

Energia geotermalna to energia wnętrza Ziemi skumulowana w skałach i wodach podziemnych. Wody termalne regionu sudeckiego związane są ze strefami spękań w skałach krystalicznych i największym problemem jest sprecyzowanie przebiegu takich stref.

- Stąd konieczność wykonania badań geologicznych, które pozwolą zlokalizować strefy z wodami nadającymi się do wykorzystania, a potem przeprowadzenia prac poszukiwawczych i odwiertów o głębokości nawet kilku kilometrów. Kwoty niezbędne na takie wiercenia należy liczyć w dziesiątkach milionów złotych - napisano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • owczorek, 2012-06-07 09:47:16

    Gorące źródła! - rajski relaks, przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać na Słowacką wersję. Teraz korzystałem z TERM w Danubiusa, żona rezerwowała wypoczynek w Biurze Podróży Family TOUR (nie reklamuję) muszę przyznać iż cieszę się że tak było bo znajomi którzy pojechali na własną rękę - sporo stracili....  rozwiń