PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano porozumienie w sprawie efektywnego wspierania kogeneracji

  • em    17 marca 2014 - 11:43
Podpisano porozumienie w sprawie efektywnego wspierania kogeneracji

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie oraz Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zawarły porozumienie, w którym zadeklarowały wolę wspólnego działania na rzecz wypracowania rozwiązań i mechanizmów prawnych dla efektywnego wspierania instalacji kogeneracyjnych.
Porozumienie podpisano 14. marca w Ministerstwie Gospodarki, w obecności Sekretarza Stanu Tomasza Tomczykiewicza oraz Dyrektora Departamentu Energetyki, Tomasza Dąbrowskiego i Zastępcy Dyrektora E.Słomy. Z ramienia PTEZ w spotkaniu wzięli udział Prezes M.Babiuch, Wice Prezes M.Strumiłło oraz Dyrektor Biura J.Ryk. Izbę reprezentował Prezes Jacek Szymczak oraz Wiceprezes Bogusław Regulski.

Celem projektu jest wypracowanie wspólnych propozycji zmian do już istniejących i proponowanych regulacji prawnych w zakresie wsparcia rozwoju kogeneracji w Polsce. Podczas uroczystości podpisania przedmiotowego porozumienia głos zabierali między innymi Minister T. Tomczykiewicz, Prezes PTEZ M.Babiuch oraz Prezes J.Szymczak.

„Kogeneracja jest najbardziej efektywnym i ekologicznym sposobem przetwarzania energii pierwotnej zawartej w paliwach nieodnawialnych. W szerszym kontekście rozwój kogeneracji jest istotny również dla ochrony środowiska i zapewnienia realizacji wymogów Unii Europejskiej w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej." - powiedział minister Tomasz Tomczykiewicz.

Przedstawiciele sektora ciepłowniczego zwrócili uwagę na istotę nowelizacji prawa energetycznego, ustanawiającej system wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji. Podkreślili, że następnym ważnym krokiem będzie wypracowanie rozwiązań, które pozwolą instalacjom kogeneracyjnym funkcjonować również w kolejnych latach.

„Przyjęta przez parlament ustawa określa sytuację istniejących już instalacji do 2018 roku. Ale pozostaje jednak pytanie, czy zapewni to rozwój kogeneracji w przyszłości? My chcemy spojrzeć na problem szerzej, ponad ten horyzont, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych projektów." - mówił prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych - Marian Babiuch.

„Uchwalona przez parlament ustawa kogeneracyjna to dla ciepłownictwa systemowego krok w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze długa droga. Wciąż nie jest jasny los wniosku notyfikacyjnego ws. kogeneracji, dlatego chcemy się zaangażować w proces informowania urzędników Komisji Europejskiej. Dochodzimy bowiem do wniosku, że być może część decydentów ma problem ze zrozumieniem specyfiki polskiego sektora energetycznego." - zauważył Jacek Szymczak - Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Przedstawiciele obydwu organizacji podkreślili także, że liczą, iż sprawy kogeneracji znajdą się w opracowywanym właśnie w Ministerstwie Gospodarki dokumencie - Polityka Energetyczna Polski do 2030.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: