PARTNER PORTALU
  • BGK

Podróż koleją na trasie Bydgoszcz - Toruń będzie szybsza

  • PAP    5 marca 2014 - 15:25
Podróż koleją na trasie Bydgoszcz - Toruń będzie szybsza

- Podróż koleją na trasie Bydgoszcz - Toruń od niedzieli zajmie mniej niż 45 minut, zamiast ponad godzinę. Będzie to możliwie dzięki zakończonej modernizacji 51-kilometrowego odcinka linii nr 18, która kosztowała ponad 225 mln zł.
"Na całej długości zrewitalizowanej trasy Toruń - Bydgoszcz pociągi mogą już jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h" - poinformował Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

W ramach inwestycji wymieniono 93 kilometrów torów, a także 54 rozjazdy na stacjach Toruń Główny, Cierpice, Solec Kujawski, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Wschód oraz Bydgoszcz Leśna i 18 przejazdów kolejowych. Modernizacja objęła też wymianę urządzeń automatyki sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń zasilających.

Do września potrwa jeszcze remont 120-letniego wiaduktu kolejowego na Pl. Armii Krajowej w Toruniu, który będzie kosztował 2,5 mln zł. Przewidziano m.in. modernizacją pięciu torów, a także wymianę przęseł. Inwestycja pozwoli na szybsze opuszczanie przez pociągi stacji Toruń Główny.

Na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem od dawna nie prowadzono inwestycji, przez co stan torów systematycznie się pogarszał i na niektórych odcinkach prędkość pociągów przed remontem ograniczono nawet do 30 km/h.

Linia kolejowa nr 18 Kutno-Piła Główna została wybudowana w 1851 r. Leży na terenie województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, a jej całkowita długość przekracza 247 km. W 1984 r. zelektryfikowano ją na odcinku Kutno-Toruń-Bydgoszcz, a w 1989 r. zakończono elektryfikację odcinka Bydgoszcz-Piła.

Polskie Linie Kolejowe w województwie kujawsko-pomorskim prowadzą prace rewitalizacyjne na trasie z Inowrocławia przez Toruń do Jabłonowa Pomorskiego i na trasie z Chełmży d Grudziądza; remonty mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.