Podsumowanie: Program KAWKA skutecznym narzędziem w walce o czyste powietrze

Firma ECO podsumowała realizację programu KAWKA, którego celem jest poprawa jakości środowiska w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce
Podsumowanie: Program KAWKA skutecznym narzędziem w walce o czyste powietrze
Celem programu KAWKA jest poprawa jakości powietrza (fot. wburris, flickr,cc)

Kilka dni po publikacji najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska o jakości powietrza w UE, z którego wynika, że powietrze w Polsce należy do najbrudniejszych w całej Unii, firma ECO podsumowuje realizację programu KAWKA, którego celem jest poprawa jakości środowiska w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce.

KAWKA pomaga ograniczyć emisję pyłów w regionie

Na przykładzie Opolszczyzny widać, że program jest skutecznym narzędziem w walce o czyste środowisko – ograniczy emisję pyłów w regionie o blisko 18 ton rocznie, dzięki niemu lokatorzy ponad 500 lokali pozbędą się pieców węglowych, zlikwidowane zostaną też cztery nieekologiczne kotłownie - informuje firma ECO.

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii - KAWKA”, skierowany jest do mieszkańców miast powyżej 5 tys. mieszkańców (w dwóch pierwszych edycjach programu liczba ta wynosiła 10 tys. mieszkańców), w których przekroczone zostały normy jakości powietrza w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031).

Celem programu jest poprawa jakości powietrza, głównie poprzez wyeliminowanie z niego groźnych dla zdrowia cząstek pyłów PM2,5, PM10 oraz CO2. Program wspiera realizację postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE).

Podstawowym narzędziem programu jest dotacja NFOŚiGW w wysokości do 45 proc. kosztów likwidacji indywidualnych kotłowni i palenisk węglowych oraz zastąpienia ich Ciepłem Systemowym, bądź innym efektywnym ekologicznie źródłem ogrzewania. Nawet drugie tyle dołożyć mogą z własnych środków, tj. w formie udzielonych dotacji i pożyczek Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), odpowiadające za wdrożenie programu na swoim terenie.

Dofinansowanie nawet do 90 proc.

Jak łatwo policzyć, łączna kwota dofinansowania może wynieść nawet do 90 proc. wszystkich kosztów kwalifikowalnych, czyli w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej, nakładów na instalację odbiorczą w budynku i w poszczególnych mieszkaniach, węzeł cieplny oraz przyłącze ciepłownicze.

Schemat finansowania oraz działania KAWKI (źródło: mat.pras.)
Schemat finansowania oraz działania KAWKI (źródło: mat.pras.)

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA już na początku 2013 roku włączyła się w realizację programu KAWKA w województwie opolskim. Współpracując z WFOŚiGW w Opolu udało się stworzyć spółce sprawne mechanizmy funkcjonowania programu, który w tamtym czasie ciągle się jeszcze rozwijał.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skończcie epatować danymi o wpływie pyłu na raka płuc. Lepiej umrzeć na raka za 10 lat niż zamarznąć dzisiejszej nocy z powodu braku pieniędzy za zapłatę jak to pięknie nazywacie "ciepło systemowe" A skąd ono jest? w 90% z węgla ale jest lepsze. Najlepiej sprzedawać węgiel energetyczny ko...sztuj acy dzisiaj około 250zł/tonę nie po 750 a 2750 zł/tonę i załatwi się od jednego strzału 2 sprawy dotację upadającego górnictwa i wszelkich energetycznych łupiżców. To że dziennie będzie zamaezać nie 9 ajk dzisiaj ale 99 osób to szczegól. Rozbudujemy sieć noclegowni. Wdrożymy narodowy program budowy przytulisk. W końcu pełno w nas empatii rozwiń

pllo, 2016-01-03 18:01:06 odpowiedz

w 2014 r. Grupa Kapitałowa PGNiG zarobiła ponad 2,8 mld zł, co oznacza, że jej zysk netto był o 47 proc. wyższy niż rok wcześniej. To w uzupełnieniu wcześniejszego wpisu.

jasna masa, 2015-12-28 10:17:48 odpowiedz

Powinien być ustawowy zakaz palenia mułem czy popłuczynami węglowymi. To największy syf, zasiarczony, z bardzo dużą zawartością kamienia czyli praktycznie pozostaje bardzo dużo popiołu! Jednakże przy takich kosmicznych cenach gazu i biedzie mieszkańców, rezygnacja z mułów pozostaje w sferze marzeń.... Polityka cen gazu jest idiotyczna, gdyż państwo chce na nim ostro zarabiać a nie myśli o efektach prozdrowotnych. Mamy zatem najgorsze powietrze w Europie i najbardziej chore społeczeństwo ( olbrzymie nakłady na służbę zdrowia). Czy tak trudno jest to zmienić? rozwiń

jasna masa, 2015-12-28 10:12:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE