PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwarszawskie Ząbki wreszcie poradzą sobie z wodą deszczową. Za 43 mln zł

  • aw/PAP    7 sierpnia 2017 - 10:29
Podwarszawskie Ząbki wreszcie poradzą sobie z wodą deszczową. Za 43 mln zł
Podpisanie umowy miało miejsce 4 sierpnia (fot.NFOŚiGW)

Ponad 36,5 mln zł z funduszy UE otrzymają podwarszawskie Ząbki na budowę kanalizacji deszczowej oraz urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja ma wartość 43 mln zł.
• W ramach inwestycji, która rozpoczęła się w marcu br. i potrwa do końca 2020 r. zbudowana zostanie 12-km kanalizacja deszczowa oraz trzy urządzenia służące gospodarowaniu wodami opadowymi.

9 Fundusz informuje, że Ząbki dzięki tej inwestycji osiągną wymierny ekologiczny efekt.

• "Objętość retencjonowanej wody wyniesie 5 906 m sześc, a 14 545 osób zostanie objętych systemem zagospodarowania wód opadowych" - podkreślono w komunikacie NFOŚiGW. 

 

Przedmiotowy projekt polega na budowie sieci kanalizacji deszczowej, pompowni ścieków z zasilaniem, zbiorników retencyjnych oraz wylotów do rowów na terenach kolejowych. W wyniku realizacji inwestycji powstanie ok. 12 km kanalizacji deszczowej oraz trzy zbiorniki retencyjne.

Obecnie teren Ząbek jest tylko częściowo wyposażony w kanalizację deszczową, która dodatkowo w znacznej części jest kanalizacją ogólnospławną, co jest przyczyną przeciążeń systemu i jego niewystarczającej wydajności.

Istniejący system jest niewystarczający w stosunku do potrzeb intensywnie rozwijającego się miasta. Inwestycja zostanie przeprowadzona na terenie Ząbek w rejonie ulic: Narutowicza, Budkiewicza, Kochanowskiego, Górnośląskiej, Gałczyńskiego, Traugutta, Słowackiego, Szwoleżerów, Różanej, Andersena, Maczka, Krasickiego, Herberta, Podleśnej, Złotej, Nowoprojektowanej, ks. Zycha, Olszewskiego, Bocianiej, Sokolej, Krzywej, Sikorskiego, Lotniczej, Zakopiańskiej, Piłsudskiego, Kołłątaja, Szkolnej, Batorego, Powstańców, Wita Stwosza, Orlej oraz projektowanego tunelu pieszego pod torami kolejowymi. Obecnie teren Ząbek jest tylko częściowo wyposażony w kanalizację deszczową, która dodatkowa w znacznej części jest kanalizacją ogólnospławną, co jest przyczyną przeciążeń systemu i jego niewystarczającej wydajności.

Realizacja projektu umożliwi dalszą rozbudowę sieci dróg w Ząbkach, przy okazji zlikwiduje niewykorzystane obszary w których po opadach deszczu stała woda.

Wartość całkowita projektu wynosi 43 035 329,63 zł, z czego uzyskane dofinansowanie zostało określone w wysokości 36 580 030,18 zł. i pochodzi ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • f71, 2017-08-08 20:38:35

    Ojjojoj jaka ta Unia zła :)