PARTNER PORTALU
 • BGK

Podwyżka cen biletów w aglomeracji katowickiej

 • PAP    1 marca 2013 - 08:39
Podwyżka cen biletów w aglomeracji katowickiej

Średnio o 8 proc. rosną od piątku ceny biletów komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej. Cena biletu jednorazowego na jedno miasto ma odtąd wynosić 3,20 zł, na trzy i więcej miast 4,80 zł, a imiennego biletu miesięcznego sieciowego – 150 zł.
Uchwałę wprowadzającą podwyżkę przyjął na początku stycznia zarząd organizującego w aglomeracji komunikację miejską Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).

Jak przekazała rzeczniczka Związku Anna Koteras, dotychczasowe nominały biletów będzie można kasować jeszcze przez dwa tygodnie, potem trzeba będzie dokupić tzw. bilety uzupełniające. Bilety takie - o nominałach 10 i 20 groszy - są dostępne w 57 automatach KZK GOP i w punktach obsługi pasażera: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Bytomiu.

Wszystkie bilety okresowe, których ważność rozpoczęła się przed 1 marca, mają ją zachować do końca terminu wynikającego z rodzaju biletu. Oznacza to, że bilet 14-dniowy kupiony po starej cenie i skasowany 28 lutego będzie ważny do 13 marca.

Zgodnie z obowiązującą od 1 marca nową taryfą normalny bilet na jedno miasto (lub ważny przez 15 minut) drożeje z 3,00 zł na 3,20 zł, na dwa miasta (lub ważny przez 30 minut) z 3,60 zł na 3,80 zł, a na trzy i więcej miast (lub ważny przez godzinę) - z 4,40 zł na 4,80 zł. 4,80 zł będą też kosztowały bilety sprzedawane przez kierowców w autobusach i tramwajach.

Dobowy bilet na okaziciela ma kosztować 18 zł (zamiast 16 zł), 48-godzinny 28 zł (w miejsce 26 zł), 5-dniowy 44 zł (dotąd 40 zł), tygodniowy 50 zł (obecnie 46 zł), 14-dniowy 88 zł (dziś 82 zł), a miesięczny do 174 zł (w miejsce 160 zł.). Bilet uczniowski (szkolny - na jedną trasę) ma kosztować 50 złote (dotąd 45 zł), a wakacyjny 260 złotych (dotąd 240 zł).

Imienny miesięczny bilet autobusowo-tramwajowy na jedno miasto drożeje ze 116 na 126 zł, a imienny miesięczny bilet na całą sieć - ze 138 zł na 150 zł. Kwartalny bilet imienny na jedno miasto będzie kosztował 322 zł (zamiast 296 zł), a na całą sieć - 376 zł (w miejsce 348 zł).

Wzrasta też kara za jazdę bez ważnego biletu - ze 150 do 160 zł (płatna do tygodnia będzie wynosiła 125 zł, zamiast jak dotąd 110 zł).

Przeciwko podwyżce organizowane są protesty. Na piątek pikietę w Katowicach w tej sprawie zwołuje w internecie Związek Syndykalistów Polski. 7 marca związkowcy z Sierpnia 80 zamierzają w ramach „obywatelskiego nieposłuszeństwa" jeździć komunikacją nie kasując biletów i złożyć petycję do prezydenta Katowic.

Jak przekonują władze KZK GOP, podwyżka jest następstwem znacznego wzrostu kosztów organizacji komunikacji. Wynika on z rosnących cen oleju napędowego i energii elektrycznej, ale też zwiększania wymagań wobec przewoźników co do jakości taboru i jego wyposażenia.

Według danych KZK GOP w tym roku dochody z biletów zapewnią ok. 36 proc. dochodów Związku. W 2008 r. pokrywały 50,2 proc. wydatków KZK GOP, a w 2011 r. - 43,6 proc. Resztę muszą dopłacać gminy.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzy go 26 gmin; obsługuje teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Bilety KZK GOP obowiązują również na terenie sąsiedniego związku - MZKP w Tarnowskich Górach tworzonego przez 9 gmin przylegających do aglomeracji katowickiej od północy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • glews, 2013-03-04 08:31:09

  Tak jest, tak trzymać, podwyżki, podwyżki, Polacy kochają podwyżki!!! Jeszcze więcej, nie krępujcie się!!! Polski burak zapłaci za wszystko, za pensje, premier,wasze nagrody, wczasy, synekury!!! Brawo Polish bantustan