PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemne śmietniki w Toruniu

  • pt    7 listopada 2014 - 11:04
Podziemne śmietniki w Toruniu

Na Rynku Nowomiejskim w Toruniu zamontowano pierwsze podziemne pojemniki na śmieci. Trwa montaż dwóch kolejnych zestawów z których można korzystać z pomocą karty czipowej.
- Podziemne pojemniki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego systemu gromadzenia odpadów komunalnych. Zwłaszcza na starówce, gdzie – z powodu zwartej zabudowy –czasem nie ma po prostu gdzie postawić kontenerów. A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy. Za to kioski wrzutowe doskonale wtapiają się w miejska architekturę – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Czytaj też: Mieszkańcy zapłacą za spalarnie. Wywóz śmieci może zdrożeć dwukrotnie

Dlatego w ubiegłym roku w Toruniu miasto zadecydowało o wybudowaniu takich zestawów pojemników dostosowanych do segregacji odpadów . Wstępnie wybrano 13 lokalizacji i poddano je konsultacjom społecznym.

Ostatecznie mieszkańcy Torunia zadecydowali, że podziemne śmietniki zostaną zamontowane na Rynku Nowomiejskim, Rynku Staromiejskim i ul. Podmurnej.  Pierwszy jest już gotowy. Kolejne zostaną oddane do użytku pod koniec listopada. To pilotażowy program. Jeśli się sprawdzi, pojemniki zostaną zamontowane w kolejnych lokalizacjach.

Czytaj też: Bydgoska spalarnia odpadów powstaje bardzo szybko

Każdy zestaw składa się z pojemnika na odpady zmieszane o pojemności 5 m3, pojemnika na odpady suche (poj. 5 m3) oraz pojemnika na szkło (poj. 3m3). Pojemnik jest elementem ruchomym, wyciąganym  z silosu i opróżnianym przy pomocy samochodu wyposażonego w dźwig  z systemem do podnoszenia i opróżniania. Wygląd naziemnej części śmietników, tzw. kiosków wrzutowych, uzyskał akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pojemniki przeznaczone są dla posesji zamieszkałych. Mieszkańcy, którzy będą z nich korzystać, otrzymają bezpłatne karty czipowe otwierające bębny pojemników.

- Nowy system odbioru odpadów ze starówki ma wiele zalet. Zamiast śmietników widać estetyczne kioski wrzutowe, odpady nie zalegają w pojemnikach, są „niewidoczne” - gromadzone pod ziemią, nie ma też uciążliwego zapachu, gdyż dzięki stałej temperaturze ziemi wynoszącej od 10 do 15°C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich. Nie ma także insektów i gryzoni. Odpady nie zostaną rozsypane przez wiatr, zwierzęta, itp. gdyż są  szczelnie zamknięte w betonowym silosie – wyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu Piotr Rozwadowski.  

Za dostawę i montaż pojemników wraz z elektronicznym systemem kontroli dostępu odpowiada firma Polskie Pojemniki Sp. z o.o. z Krakowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.