PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemne ujęcie wody dla Torunia zmodernizowane

  • PAP    8 maja 2012 - 18:50
Podziemne ujęcie wody dla Torunia zmodernizowane

Zakończyła się modernizacja podziemnego ujęcia wody pitnej dla Torunia w pobliskiej wsi Mała Nieszawka. Inwestycja kosztowało około 11 mln zł, z czego 57 proc. pochodziło ze środków unijnych - poinformowała we wtorek rzeczniczka prezydenta miasta Aleksandra Iżycka.
Inwestycja Toruńskich Wodociągów kończy modernizację podstawowych źródeł wody dla Torunia. Wcześniej gruntownie przebudowano najważniejszą i największą stację Drwęca - Jedwabno.

- Zakres przebudowy obu obiektów był tak duży, że Toruń praktycznie zyskał dwie nowe stacje produkujące wodę bardo dobrej jakości, o stabilnych parametrach i w ilościach dających pewność zaopatrzenia, nawet przy znacznym wzroście zapotrzebowania ze strony mieszkańców i przemysłu. Koszt przebudowy obu stacji sięgnął około 60 mln zł - podkreśliła Iżycka.

Stacja Mała Nieszawka z nowymi urządzeniami już rozpoczęła funkcjonowanie, pomimo że termin zakończenia kontraktu upływa dopiero w sierpniu.

Pełen efekt modernizacji ujęcia w Małej Nieszawce zostanie uzyskany po wykonaniu w przyszłym roku nowej magistrali wodociągowej pod dnem Wisły, która będzie zaopatrywać w wodę zachodnią część miasta i umożliwi dostarczanie znacznie większej ilości wody niż obecnie.

W latach 2005-2012 na inwestycje wodno-ściekowe Torunia wydano ponad 0,5 mld zł.

Obecnie 96 proc. mieszkańców Torunia jest podłączonych do miejskich wodociągów. Miasto korzysta z następujących ujęć wody: powierzchniowego na Drwęcy, infiltracyjnego w Jedwabnie, a także podziemnych w Małej Nieszawce oraz w dzielnicach Wrzosy II i Czerniewice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.