PARTNER PORTALU
  • BGK

Pogranicznicy wprowadzą się do Zielonej Góry

  • PAP    25 maja 2011 - 11:30
Pogranicznicy wprowadzą się do Zielonej Góry

Po dwóch latach od utworzenia placówka Straży Granicznej Zielona Góra-Babimost przenosi się z Krosna Odrzańskiego do Zielonej Góry.
To jeden z ostatnich etapów restrukturyzacji Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Formalnie placówka Zielona Góra-Babimost funkcjonuje od 2009 roku, do tej pory mieściła się przy komendzie oddziału w Krośnie Odrzańskim.

Teraz przeniesie się do budynku po Garnizonowym Sądzie Wojskowym przy ul. Kazimierza Wielkiego w Zielonej Górze. Remont nowej siedziby kosztował 135 tys. zł, z czego 50 tys. zł przekazały władze miasta.

Rzecznik oddziału SG w Krośnie Odrzańskim Anna Galon powiedziała, że w placówce będzie służyło 90 funkcjonariuszy. Jej zasięg działania obejmuje Zieloną Górę i ten powiat, powiat krośnieński i port lotniczy w Babimoście. Oficjalnie rozpoczęcie pracy nastąpi 1 czerwca br. i będzie połączone z regionalnymi obchodami 20. rocznicy powstania Straży Granicznej.

Nowa lokalizacja ma umożliwić straży częstsze podejmowanie działań w samym mieście. Ponadto we współpracy z innymi służbami funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców Zielonej Góry.

Do niedawna Straż Graniczna kojarzyła się tylko z kontrolą graniczną i obecnością funkcjonariuszy w przejściach granicznych, których dziś już na granicy wewnętrznej nie ma. Układ z Schengen dał funkcjonariuszom formacji szereg innych możliwości na podejmowanie działań wewnątrz kraju.

Większość funkcjonariuszy, którzy kiedyś pełnili służbę w przejściach granicznych na zachodzie kraju, teraz realizuje swe zadania w patrolach mobilnych. Funkcjonariusze mają m.in. prawo do kontroli drogowej pojazdów, z którego korzystają, by przeciwdziałać przestępstwom leżącym we właściwości Straży Granicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.