PARTNER PORTALU
  • BGK

Poidełka z wodą będą hitem w krakowskich szkołach

  • KDS    24 maja 2017 - 11:39
Poidełka z wodą będą hitem w krakowskich szkołach
Słupscy uczniowie już od roku mogą korzystać z poidełek z wodą z kranu. Podobne mają się pojawić w krakowskich szkołach (fot.wodociagi.slupsk.pl)

W szkołach samorządowych w Krakowie zainstalowane będą pitniki wody z kranu. Zakończył się nabór wniosków w tej sprawie. Zgłosiło się 69 chętnych szkół. Teraz MPWiK sprawdza jakość wody. Od wyników badania zależy, czy w placówce pojawi się nowe urządzenie.
 

• W krakowskich szkołach zamontowane zostaną poidełka z wodą z kranu.

• Zainteresowanie zamontowaniem ich było bardzo duże. Ze szkół samorządowych wpłynęło aż 69 wniosków.

• Poidełka to nie nowy pomysł szkołach. Funkcjonują już np. w Gdańsku czy Słupsku. "To był znakomity pomysł" - mówią urzędnicy w Słupsku

Do pierwszej edycji programu „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole” wpłynęło 69 wniosków. O zainstalowanie pitników wody mogą wnioskować szkoły samorządowe, do których wodę doprowadzają Wodociągi Krakowskie.

- Duże zainteresowanie nas nie zaskoczyło, od lat zapewniamy, że dostarczamy wodę wysokiej jakości, która niczym nie ustępuje wielu wodom butelkowanym - mówi  Robert Żurek z krakowskich wodociągów.

Teraz Centralne Laboratorium MPWiK przeprowadzi badanie wody – pozytywny wynik ostatecznie zakwalifikuje szkołę do programu.

- Zgodnie z prawem wodociągi odpowiadają za jakość instalacji do zaworu głównego. Badania mają sprawdzić stan wody, która przepływa przez instalacje wewnętrzną budynku - wyjaśnia Żurek. 

Jak przekonuje, pitniki umożliwiają uczniom łatwy, szybki, higieniczny i bezpieczny dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej. Dzięki temu dzieci będą mogły częściej sięgnąć po wodę, która jest zdecydowanie zdrowsza niż kolorowe napoje gazowane. Akcja ma przyczynić się również do kształtowania świadomych postaw proekologicznych dzieci i młodzieży. 

Program skierowany do szkół jest jednym z elementów szerszej kampanii „W Krakowie dobra woda prosto z kranu”, którą MPWiK prowadzi od 2013 roku. W jej ramach zachęca do picia nieprzegotowanej wody prosto z kranu. 

- Krakowska woda zawiera wartościowe substancje mineralne, m.in. wapń, magnez i potas, jest powszechnie dostępna i tania. Codzienne kontrole gwarantują jej pełne bezpieczeństwo. W 2016 roku Europejskie Forum Jakości uznało wodę dostarczaną mieszkańcom Krakowa, za produkt najwyższej jakości – nagradzając naszą Firmę Certyfikatem i Złotym Godłem QI Product - podkreślają w wodociągach. 

Takie rozwiązanie dwa lata temu wprowadził Gdańsk, a rok temu wprowadzono w pięciu szkołach w Słupsku. - Pomysł okazał się znakomity - przyznaje Przemysław Lipski, kierownik biura zarządu "Wodociągi Słupsk". W ich opinii jest to rozwiązanie dużo lepsze niż montowanie poidełek bezpośrednio na ulicach. - W tym przypadku mamy większe problemy z utrzymaniem ich w czystości. Niestety nadal części z nas brakuje nam kultury - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.