PARTNER PORTALU
 • BGK

Pokrzywdzeni lokatorzy wesprą komisję do zbadania reprywatyzacji w Łodzi

 • PAP/rs    13 listopada 2017 - 13:05
Pokrzywdzeni lokatorzy wesprą komisję do zbadania reprywatyzacji w Łodzi
Od czasu nagłośnienia sprawy dzikiej reprywatyzacji w Łodzi, niewiele się zmieniło. Fot. Shutterstock.com

Lokatorzy - ofiary dzikiej reprywatyzacji kamienic w Łodzi - zapowiedzieli w piśmie przesłanym do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że będą chcieli wesprzeć specjalną komisję do zbadania sprawy łódzkiej reprywatyzacji - powiedziała Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Łodzi.
• Według przedstawicielki Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich od czasu nagłośnienia sprawy dzikiej reprywatyzacji w Łodzi, niewiele się zmieniło.

• Pani prezydent (Hanna Zdanowska - red.) podkreśla, że od 2012 r. działa specjalny zespół. Ja sprawdzałam te rzeczy - zespół nie został powołany żadnym zarządzeniem - mówi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

• Według niej, nadal jest bardzo wiele kamienic, które pozostają poza wiedzą miasta. - I z tych zasobów ogromnych, stanowiących 85 proc. budynków, również duża część kamienic jakoś nie wraca zbyt szybko do miasta, miasto się o nie stara - mówi.

- Na pewno jest większe zainteresowanie reprywatyzacją w Łodzi. Ja jestem osobiście bardzo zadowolona z oświadczenia ministra sprawiedliwości, że sprawa reprywatyzacji w Łodzi będzie wnikliwie badana przez specjalną komisję - powiedziała Wojciechowska van Heukelom.

Przyznała jednocześnie, że od czasu nagłośnienia - jak mówiła - sprawy dzikiej reprywatyzacji w Łodzi, niewiele się zmieniło. Pod koniec października miał ruszyć pierwszy proces gangu tzw. fałszywych spadkobierców, ale - jak podkreśliła ekspertka - już pierwsza rozprawa pokazała, że "czeka nas droga przez mękę".

- Jeden z głównych oskarżonych zgłosił chorobę fizyczną i psychiczną. Na wniosek prokuratury biegli będą to badali. Ponieważ na ławie oskarżonych zasiada siedem osób, jeżeli tak to będzie wyglądało, to pewnie ten proces szybko nie ruszy. On jest zresztą pocięty na części, na poszczególne nieruchomości. To też nie wróży wiele dobrego, bo osobiście wołałabym, żeby to było załatwione kompleksowo, zważywszy, że mówimy o zorganizowanej przestępczości - dodał ekspertka łódzkiego ECIO.

Jej zdaniem, jeżeli chodzi o działania miasta w kwestii reprywatyzacji, to władze bardzo mocno podkreślają, że Łódź radzi sobie świetnie z reprywatyzacją.

- Pani prezydent (Hanna Zdanowska - red.) podkreśla, że od 2012 r. działa specjalny zespół. Ja sprawdzałam te rzeczy - zespół nie został powołany żadnym zarządzeniem. Sprawa przestępstw popełnianych w wypadku tych kamienic i tego, że to może być zorganizowana grupa przestępcza była znana pani prezydent od 2010 r., podobnie jak mnie. Pojawia się pytanie, dlaczego zatem urzędnicy dopiero w 2012 r. zabrali się za sprawdzanie dokumentów - podkreśliła Wojciechowska van Heukelom.

Według niej, nadal jest bardzo wiele kamienic, które pozostają poza wiedzą miasta. - I z tych zasobów ogromnych, stanowiących 85 proc. budynków, również duża część kamienic jakoś nie wraca zbyt szybko do miasta, miasto się o nie stara - dodała.

Niestety - jak podkreśliła - w Łodzi pojawiają się nowi tzw. czyściciele kamienic, a problem dotyczy kolejnych budynków. - Zarówno my - społecznicy, jak i media mają ręce pełne roboty z tymi panami, niestety służby oficjalne sobie z tym nie radzą - oceniła.

Jej zdaniem pozytywne jest to, że poszkodowani łódzcy lokatorzy wszystkich kamienic zorganizowali się i napisali pismo do ministra sprawiedliwości. - W piśmie tym zorganizowani lokatorzy, ofiary kamieniczników, czyścicieli kamienic, zapowiedzieli, że będą chcieli wesprzeć tę komisję, której powołanie zapowiedział minister Ziobro - powiedziała Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.