PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliarda na inwestycje wodno-ściekowe

  • PAP    4 stycznia 2010 - 22:20

W Świętokrzyskiem na wodociągi i kanalizację trafi 546 mln zł z UE.
O 640 km kolektora sanitarnego, cztery oczyszczalnie ścieków i 92 km sieci wodociągowej wzbogaci się Świętokrzyskie w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość pięciu zatwierdzonych już projektów inwestycyjnych opiewa na 546 mln zł. UE dofinansuje je kwotą 294 mln zł.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Kielcach prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Ryszard Żołyniak, projekty te otrzymały już z Ministerstwa Środowiska zapewnienie o przyznaniu dotacji rozwojowej i do końca lutego zostaną podpisane z beneficjentami umowy na ich realizację. Wykonawcy powinni się uporać z tymi zadaniami do 2013 roku.

Projekty dotyczą uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Świętokrzyski, na terenie gmin: Końskie, Busko-Zdrój i Sandomierz oraz budowy systemu kanalizacji sanitarnej w Morawicy. Kosztorys największego z wymienionych projektów - koneckiego - opiewa na ponad 245 mln zł; unijne dofinansowanie tego przedsięwzięcia przekroczy 120 mln zł.

"Beneficjenci zamierzają zaciągnąć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska 105 mln zł pożyczki na uzupełnienie wkładu własnego do inwestycji. Jest szansa, że WFOŚ przeznaczy na ten cel 20 mln zł ze środków własnych, a resztę pożyczy od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego" - powiedział Żołyniak.

Wartość świętokrzyskich inwestycji w ochronę środowiska, które mogą być wykonane do 2013 r., sięga miliarda zł. W toczących się rundach konkursowych pozytywne oceny resortu uzyskały także projekty uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Bodzechowie, Pińczowie, Gackach i Piekoszowie, na obszarze międzygminnych związków "Nidzica" i "Nida 2000" oraz projekt kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Rzędowie - dodał prezes WFOŚ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.