PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół mld na ochronę środowiska Dolnego Śląska

  • AT    27 września 2012 - 20:22
Pół mld na ochronę środowiska Dolnego Śląska

W regionie powstają nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne o łącznej długości 450 kilometrów. Łączna wartość nowych inwestycji wynosi pół miliarda złotych.
Dolnośląskie spółki komunalne pozyskały te pieniądze z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Samorządowcy zakończyli już budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu i unowocześnili zakład w Środzie Śląskiej.

Zmodernizowane oczyszczalnie w: Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie zakończono już budowę kilkuset kilometrów wodociągów i kanalizacji.

- Dolny Śląsk korzysta ze potężnego wsparcia finansowego z Programu Infrastruktura i Środowisko. To największy program operacyjny spośród wszystkich w UE. Skali tej pomocy nie można nawet porównać nawet do planu Marshalla, który umożliwił prężny rozwój gospodarczy w powojennej Europie – mówi  Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Teraz szansa na modernizację, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, otwiera się przed Polską i naszym regionem. WFOŚiGW we Wrocławiu jest Instytucją Wdrażającą POIiŚ. Dolnośląscy beneficjenci otrzymują od Funduszu merytoryczne i finansowe wsparcie - dodaje.

Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.
 
Środki Programu Infrastruktura i Środowisko to 27,9 miliardów euro - największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Prawie 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.