PARTNER PORTALU
 • BGK

Pół tysiąca mieszkań komunalnych sprzedanych

 • PAP    14 stycznia 2013 - 10:50
Pół tysiąca mieszkań komunalnych sprzedanych

Pół tysiąca mieszkań komunalnych sprzedała najemcom w ub. roku gmina Elbląg. Lokatorzy wykupują mieszkania po tym, jak samorząd zapowiedział 100-proc. podwyżkę czynszu od 1 stycznia 2013 r.
Podwyżkę czynszu przyjęli w ubiegłym roku radni Elbląga, przyjmując tzw. Nowy Program Mieszkaniowy. Od 1 stycznia 2013 r. stawka bazowa czynszu wynosi 8,09 zł za mkw., poprzednio wynosiła 4,14 zł za mkw.

Po zapowiedziach o podwyżkach czynszu w ub. roku wielu lokatorów mieszkań komunalnych zdecydowało się wykupić mieszkania. Jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta Anna Kleina, w 2012 r. wnioski o wykupienie lokalu złożyło 800 najemców, gmina sprzedała 500 mieszkań.

Samorząd przekonuje, że warto wykupić mieszkanie, gdyż miasto udziela bonifikaty, nawet do 95 proc. wartości rynkowej. Poza tym lokator, który stanie się właścicielem, będzie współdecydował o remontach budynku, np. dachu, klatek schodowych, dociepleniu budynku czy zagospodarowaniu jego otoczenia. Będzie mógł również dysponować swym mieszkaniem, podejmując decyzje o ewentualnej sprzedaży.

Wprowadzając podwyżki czynszów samorząd zaproponował jednocześnie lokatorom ulgi ze względu na stan techniczny mieszkania oraz z tytułu niskich dochodów najemców. Natomiast lokatorzy, którzy mają lepszy standard mieszkania, wnoszą dodatkowe opłaty naliczane do stawki bazowej czynszu.

Np. w przypadku czynszu za lokal w suterenie stawka bazowa została pomniejszona o 15 proc., a w czynszu za lokal, który znajduje się na trzeciej lub wyższej kondygnacji budynku z windą, stawka bazowa została powiększona o 2 proc.

Na największe ulgi w opłatach za mieszkanie mogą liczyć osoby, które mieszkają w lokalach komunalnych z toaletą poza budynkiem, a także w lokalach przeznaczonych do rozbiórki. W takich przypadkach stawki bazowe czynszu są pomniejszone odpowiednio o 20 proc. i 25 proc. Najemcy, których mieszkania znajdują się w małych budynkach (do siedmiu lokali), muszą płacić stawkę bazową czynszu powiększoną o 10 proc.

Mieszkańcy lokali komunalnych mogą korzystać z ulg dochodowych. Np. 40-procentową obniżkę czynszu otrzyma rodzina, w której dochód na osobę nie przekracza 618 zł brutto, a 20-proc. ulgę rodzina, w której dochód na osobę mieści się pomiędzy 728 zł a 1 tys. 92 zł brutto.

Jak podał Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu, przez cały ubiegły rok ponad 900 najemców złożyło wnioski o naliczenie w 2013 r. ulg z tytułu niskich dochodów. 700 lokatorów już uzyskało obniżki czynszów, pozostałe 200 wniosków jest obecnie rozpatrywanych.

Nowy system opłat zakłada także oddłużenie mieszkań komunalnych. Jeśli lokator będzie regularnie płacił czynsz, może liczyć na umorzenie nawet 70 proc. należności głównej. Najemca będzie mógł także odpracować dług. Stawka za godzinę ma wynosić od 5 zł do 13 zł.

Zarząd Budynków Komunalnych może zaoferować dłużnikowi pracę przy pielęgnacji zieleni, przy sprzątaniu albo roznoszeniu korespondencji. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało 218 osób. Osoby, które zalegają z czynszem, mogą także zamienić mieszkanie na mniejsze. W 2012 r. dokonano 77 takich zamian.

W Elblągu jest 8,3 tys. lokali komunalnych, mieszka w nich 23,3 tysiąca osób. To 17,7 proc. ogólnej liczby mieszkańców Elbląga. Zadłużenie najemców wynosi 34 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Wojtek, 2013-01-16 08:23:47

  Każdy kraj ma poziom pomocy socjalnej na takim poziomie na jaki go stać. Nas nie stać na nic. Budownictwo komunalne i socjalne z programów gmin wypierane jest przez inne potrzeby - drogi, kanalizacje itd. O czynszowym zapomnijmy bo nie ma w polskich biznesmenach chęci szarpania się z najemcami. Rolę... tą miały po trosze pełnić TBS-y ale od czasu kiedy cofnęli dotacje idą w komercje. Spółdzielniom mieszkaniowym odebrano majątek więc przeszły wyłącznie na administrowanie tego co mają. Chociaż być może właśnie ten sektor wsparty przez państwo otworzy szersze drzwi dla czynszówek. Ma to wiele zalet i uniezależnień.  rozwiń
 • Mieszkaniec bantustanu, 2013-01-14 15:17:56

  W tamtych krajach sprawy socjalne sa na tak ludzkim poziomie, ze w naszym bantustanie nie było, nie ma i nie będzie. Przecież nie wszyscy mogą być wysoko.. Jedni są zaradni, przedsiębiorczy, inni mniej, inni bardzo pracowici ale żle wynagradzani co z kolei nie wystarcza im na utrzymanie i potrzeba p...ewnej pomocy Państwa choćby w tanich mieszkaniach.  rozwiń
 • glews, 2013-01-14 14:15:30

  Łoić ludzików niech wiedzą, że życie w tym bantustanie boli i będzie boleć!!! Podwyzka czynszów lokalach przeznaczonych do rozbiórki to tylko w tym demoludzie można wpaść na taki pomysł!. W Wlk. Brytanii dostaje się lokal zastępczy i meble dowozi na swój koszt dana gmina! Ale oni o to walczyli 260 ...lat. a my?  rozwiń