PARTNER PORTALU
  • BGK

Polecą daleko, bo dostali 47 mln euro

  • "Gazeta Wyborcza Bydgoszcz"    15 grudnia 2009 - 03:47
Polecą daleko, bo dostali 47 mln euro

Udziałowcy bydgoskiego lotniska mogą wreszcie wydawać pieniądze na modernizację lotniska tak, aby powstała tam baza dla jednego z tanich przewoźników.




Po kilkumiesięcznych przepychankach trzej główni właściciele lotniska – austriacka firma Airports International, prezydent Bydgoszczy i marszałek województwa – dali zielone światło do wydawania pieniędzy. Spółka ma przyznane 23,5 mln euro z regionalnego programu operacyjnego i drugie tyle wkładu własnego na koncie. Teraz może zacząć je wydawać.

„Udziałowcy uzgodnili przyszłoroczny plan inwestycyjny” – powiedział „Gazecie Wyborczej w Bydgoszczy” Sławomir Paprocki, dyrektor wydziału nadzoru właścicielskiego urzędu miasta.

Prezes portu lotniczego Krzysztof Wojtkowiak, uważa, że decyzja otwiera drogę do wielkich inwestycji. Zimą zacznie się modernizacja terminalu. Skończy się latem. Zwiększy się sala dla pasażerów, zostanie przebudowana hala odlotów. Znajdą się też miejsca dla nowych sklepów i czy restauracji.

W przyszłym roku zostanie wyremontowany pas startowy, jego oświetlenie, drogi kołowania oraz płyta postojowa. Bez tego nie przyciągnie się na lotnisko nowych linii. Po modernizacji droga startowa osiągnie tzw. drugą kategorię widzialności, taką jaką ma Okęcie.

„Od tego tylko krok, żebyśmy awansowali do kategorii pierwszej – wtedy samoloty mogą lądować praktycznie przy braku widoczności” – powiedział „Gazecie w Bydgoszczy” Krzysztof Wojtkowiak. Pozwoli to na utworzenie bazy jednego z tanich przewoźników na bydgoskim lotnisku.

W przyszłym roku powstanie też m.in. stanowisko do odladzania samolotów i zacznie się budowa nowego obiektu dla straży pożarnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.