PARTNER PORTALU
  • BGK

Polimex znów w przetargu na spalarnię

  • PAP    13 stycznia 2012 - 15:17
Polimex znów w przetargu na spalarnię

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Polimeksu i nakazała ponowną ocenę wniosku spółki o dopuszczenie do postępowania na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Białymstoku - poinformowała Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka KIO.
Według wcześniejszej decyzji, do składania ofert na budowę spalarni w Białymstoku zaproszone zostały: Rafako, konsorcjum: Budimex, Keppel Seohers N.V. i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares, konsorcjum CNIM, PBG i PBG Energia, konsorcjum Astaldi i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia oraz Posco Engineering & Construction Co. Ltd.

Czytaj też: Odwołania w przetargu na spalarnię

Wcześniej wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę spalarni złożyło dwunastu oferentów. Wśród nich było m.in. konsorcjum Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostal Warszawa.

Spalarnię ma budować miasto Białystok. Inwestycję prowadzi komunalna spółka "Lech". Rzecznik prasowy tej firmy Jarosław Wasilewski powiedział w piątek, że spółka nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i nie wie, kiedy je otrzyma. Liczy na to, że stanie się to jak najszybciej. Od treści tego uzasadnienia firma uzależnia, co będzie się działo dalej, gdyż od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej może się jeszcze odwoływać. Jeszcze nie wiadomo czy takie odwołanie będzie składane.

Przetarg realizowany jest według procedury ograniczonej. Wartość zamówienia szacowana jest na około 482,4 mln zł.

Budowa spalarni odpadów komunalnych to jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) dzięki dotacji z UE.

Spalarnia jest elementem projektu "Zintegrowany system gospodarowania odpadami dla aglomeracji białostockiej", którego wartość to ponad 500 mln zł. We wrześniu władze Białegostoku podpisały umowę na dofinansowanie budowy spalarni z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia ma kosztować około 321 mln zł. Z UE ma pochodzić 210 mln zł, to o 100 mln zł mniej niż pierwotnie planowano. Dlatego miasto będzie musiało zaciągnąć większy kredyt, na który ma obietnicę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spalarnia ma powstać przy ulicy Andersa w Białymstoku do 2015 roku. Rocznie ma utylizować 120 tys. ton odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.