PARTNER PORTALU
 • BGK

Polityka Surowcowa Państwa a gospodarka o obiegu zamkniętym

 • pt    28 marca 2018 - 20:20
Polityka Surowcowa Państwa a gospodarka o obiegu zamkniętym
We Wrocławiu odbyły się kolejne konsultacje związane z projektem Polityki Surowcowej Państwa (PSP (fot.mos.gov.pl)

Resortowi środowiska zależy na jak najszerszej debacie publicznej pozwalającej na zwiększenie świadomości społecznej i stworzeniu szansy na skuteczne zakorzenienie się idei gospodarki o obiegu zamkniętym - zapewnia wiceminister Sławomir Mazurek.
 • We Wrocławiu odbyły się kolejne konsultacje projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP).
 • Tematem dyskusji było pozyskiwania surowców z odpadów.
 • Rząd podejmuje wiele działań, aby nadać gospodarce cyrkularnej wymiar praktyczny.

Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek wraz z wiceministrem środowiska Sławomirem Mazurkiem oraz innymi politykami, ekspertami i przedsiębiorcami uczestniczyli w panelach dyskusyjnych pn. „Polityka państwa w zakresie surowców mineralnych”. Dotyczyły one pozyskiwania surowców z odpadów oraz rekultywacji i remediacji terenów pogórniczych.

- Trzeci (z dziewięciu - red.) filar Polityki Surowcowej Państwa zawiera elementy Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), stawiając na odzysk surowców z odpadów - przypomniał wiceminister Jędrysek. - Ważne jest pozyskanie szczegółowej wiedzy na temat surowców mineralnych z odpadów oraz wzmacnianie ich - dodał wiceminister.

Czytaj też: Sławomir Mazurek: Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla mniejszych gmin

Trzeci filar kładzie również nacisk na przywracanie wartości użytkowych i przyrodniczych obszarom poeksploatacyjnym. W świetle założeń PSP chodzi także o przygotowywanie terenów pogórniczych do ich ponownego użytkowania.

Surowce w obiegu tak długo, jak to możliwe

- Gospodarka odpadami to obszar wielkich wyzwań w ochronie środowiska. W rozumieniu polityki gospodarki o obiegu zamkniętym odpady są potencjalnym zasobem surowców - mówił wiceminister Sławomir Mazurek.

Wiceminister przypomniał też, że główną ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym jest ponowne wykorzystanie odpadów pod kątem surowcowym. Efektem tego jest utrzymanie wyższego poziomu zasobowego surowców na rynku, a jednocześnie zmniejszenie ilości trwale składowanych odpadów.

Jak dodawał, aby w praktyce realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego niezbędne jest stworzenie odpowiednich ram prawnych na szczeblu europejskim i krajowym.

- Polski rząd już podejmuje wiele działań, aby nadać gospodarce cyrkularnej wymiar praktyczny. Trzeba podkreślić, że GOZ jest elementem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Również na forum unijnym kończą się prace nad tzw. Pakietem odpadowym składającym się z kilku kluczowych dyrektyw -  przypomniał wiceminister Mazurek.

Jednocześnie wiceminister zaznaczył, że resortowi środowiska zależy na jak najszerszej debacie publicznej pozwalającej na zwiększenie świadomości społecznej i stworzeniu szansy na skuteczne zakorzenienie się idei GOZ w społeczeństwie.

Projekt Polityki Surowcowej Państwa

Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) to niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i energetycznego Polski dokument, zawierający konkretne założenia dla wielu sektorów.

- Polska, która jest zaliczana do krajów bogatych w surowce mineralne, jak do tej pory nie miała odpowiedniej strategii surowcowej, co ma się zmienić dzięki projektowi Polityki Surowcowej Państwa - przypomniał wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Obieg zamknięty w śmiecia, 2018-04-08 14:59:53

  segregujesz i przyjezdza smieciarka i wszystko wrzuca razem,k... czy to normalne! z kogo te zlodziejskie adamowicza kmioty robia idiotow!!!!
 • Tadeusz Babicz, 2018-04-03 20:51:07

  Z jaką surowością? Nie ma definicji odpadów uznawanych za posegregowane. Więc o surowości kogo wobec czego mówimy?
 • Primum non nocere, 2018-04-01 17:00:35

  Do Marek Goleń: dlatego z dniem 1 kwietnia 2018 selektywna zbiórka i recylking będą ścigane z całą surowością prawa....