PARTNER PORTALU
 • BGK

Połowa gmin na Żywiecczyźnie nie ma firm wywożących śmieci

 • GazetaŻywiecka.pl    5 lipca 2013 - 16:33
Połowa gmin na Żywiecczyźnie nie ma firm wywożących śmieci

W połowie gmin na Żywiecczyźnie nie ma jeszcze wybranych firm obsługujących gospodarkę komunalną. W pozostałych wybrano je dosłownie w ostatniej chwili.
Tylko 8 spośród 15 gmin Żywiecczyzny wybrało na czas firmę, która zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie znaczy to jednak, że są one gotowe do nowego systemu, który wchodzi w życie z dniem pierwszego lipca. Od czasu podpisania umowy firmy będą potrzebować trochę czasu na przygotowanie się do należytego wypełnienia zobowiązań, zawartych w zamówieniu.

- Samo rozstawienie i dostarczenie mieszkańcom pojemników i przygotowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów może zająć nawet 2 miesiące - sygnalizują niektórzy przedsiębiorcy startujący w postępowaniach. Co to oznacza? Że pierwsze dni obowiązywania nowej ustawy śmieciowej z pewnością będą bolesne dla mieszkańców. Trudno wykluczyć opóźnienia w odbiorach śmieci i chaos tam, gdzie jeszcze nie udało się wybrać firmy obsługującej gospodarkę komunalną.

Czytaj też: PPP: Za ustawę śmieciową należy odwołać premiera

W Czernichowie przetarg ogłoszono w połowie czerwca. Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej chwili - 27 czerwca. Wygrała firma ATRA z Porąbki, która pokonała spółki Beskid Żywiec i oraz warszawski Remondis. Podpisanie umowy, o ile nie będzie protestów nastąpi zapewne w pierwszych dniach lipca.

W Gilowicach wszystko odbyło się w terminie. Przetarg ogłoszono końcem maja, w czerwcu był już zwycięzca. Od pierwszego lipca gospodarkę śmieciową obsługiwać będzie firma Sanit Trans z Międzyrzecza Górnego. (Przegrani: Beskid Żywiec, Remondis z Warszawy, Serwis Trans z Łodygowic).

Czytaj też: Pierwsza kara za monopol śmieciowy

W Jeleśni przetarg ogłoszono 16 czerwca - termin składania ofert minął 28 czerwca. Do czasu zamknięcia tego numeru przetargu nie rozstrzygnięto. Najwcześniej umowę z wykonawcą uda się podpisać mniej więcej w połowie lipca.

W Koszarawie również nie zdążą. Przetarg ogłoszono 21 czerwca. Termin składania ofert mija dopiero 2 lipca. Co po tym czasie? Otwarcie ofert, wybór najkorzystniejszej i podpisanie umowy z wykonawcą. Zajmie to kilka dni. Jeśli będą protesty, lub zapytania dodatkowe do ogłoszenia, wszystko się wydłuży.

W gminie Lipowa przetarg ogłoszono 22 maja. Rozstrzygnięcie nastąpiło 21 czerwca. Wygrała spółka Serwis Trans z Łodygowic. Przegrani, to Sanit Trans z Międzyrzecza, Beskid Żywiec i Remondis.

Łękawica: przetarg ogłoszono 20 czerwca. Termin składania ofert 15 lipca. Rozstrzygnięcie i wybór wykonawcy nastąpi więc najwcześniej w drugiej połowie lipca, o ile inni uczestnicy nie wniosą protestów.

Przetarg udało się rozstrzygnąć na czas w Łodygowicach tylko dlatego, że stosunkowo wcześnie go ogłoszono. Wskutek odwołań całe postępowanie trwało prawie półtora miesiąca i rozstrzygnięto je dopiero 26 czerwca. Wygrało konsorcjum firm Eco Team Service z Łodygowic i Beskid Żywiec. Od 1 lipca przynajmniej do końca 2014 roku będzie zajmować się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Odwołanie złożyła natomiast firma Remondis.

W Milówce do rozstrzygnięcia jeszcze daleko. Przetarg ogłoszono 17 czerwca. Termin składania ofert minął 27 czerwca. Nie wpłynęła jednak żadna oferta, która nie podlegałaby odrzuceniu. Przetarg trzeba będzie ogłosić ponownie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.