PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska buduje spalarnie, kiedy Niemcy je zamykają

 • Bartosz Dyląg    15 listopada 2015 - 21:20
Polska buduje spalarnie, kiedy Niemcy je zamykają

Budowa szczecińskiej spalarni jest na półmetku. Fot. bad

Do końca 2015 roku w Hamburgu zamknięte zostaną dwie z czterech spalarni. Instalacje są zamykane także we Francji. W Polsce budujemy 6 spalarni, mogą być kolejne, a tę istniejącą chcemy znacznie rozbudować.
Do końca 2016 r. powstanie w naszym kraju sześć spalarni – w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, KrakowiePoznaniu i Szczecinie. Na ukończeniu są pierwsze cztery inwestycje. Łączna moc sześciu budowanych w Polsce spalarni ma sięgnąć miliona ton odpadów rocznie. Warto też pamiętać, że rozbudowana i modernizowana będzie instalacja na warszawskim Targówku. Dziś trafia do niej 40 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, w ciągu pięciu lat spalarnia zwiększy swoją moc aż o 750 proc. Od początku 2019 roku przerobi 305 ton śmieci w skali roku.

Co ciekawe w sprawie spalarni idziemy pod prąd europejskim trendom.

Hamburg zamknie 2 z 4 spalarni

Jeszcze na początku bieżącego roku w Hamburgu pracowały 4 zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów. Ich łączna wydajność wynosiła 1170 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. 800 tys. ton rocznie dostarczali mieszkańcy Hamburga, pozostałą ilość – mieszkańcy okolic miasta. W czerwcu 2015 roku hamburczycy zamknęli pierwszą z nich, o mocy przerobowej 180 tys. ton odpadów, do końca 2016 roku zamierzają zamknąć kolejną. Pracować przestanie największa z hamburskich spalarni o mocy 350 tys. ton. Czterech pracowników wyjedzie do spalarni w Krakowie, która ma zacząć działać na początku 2016 roku.

W Hamburgu pozostaną dwa zakłady o łącznej mocy 640 tys. ton odpadów rocznie. To niemal połowa tego, co przetwarzały cztery spalarnie jeszcze pół roku temu. Jak w Hamburgu chcą zrekompensować ten brak? – Nie ma planów budowy nowego zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów. Chcemy zwiększać recykling – mówi Reinhard Fiedler z hamburskiego zakładu oczyszczania miasta.

Nie tylko Niemcy zamykają spalarnie. Robią to także Francuzi, o czym mówił w wywiadzie dla portalsamorzadowy.pl Wiesław Klimek, ekspert PLP im. Eugeniusza Kwiatkowskiego: – Francuski rząd podjął decyzję, że najstarsze spalarnie będą zamykane. Dlaczego chcemy powtarzać błędy Francuzów? Oni wycofują się ze spalarni, my je budujemy – powiedział Wiesław Klimek.

Polskie spalarnie budzą kontrowersje

Budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych od początku wywołuje wątpliwości. Rodzą się obawy, czy deklarowany brak wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne nie pozostanie na papierze. Eksperci zadają pytania, czy kontrola substancji i związków chemicznych emitowanych przez te zakłady będzie skuteczna.

Wskazuje się ponadto, że metoda rusztowa, która będzie zastosowana w polskich spalarniach, jest na świecie uważana za przestarzałą i powoli się od niej odchodzi na rzecz metody plazmowej.KOMENTARZE (19)

 • Rysiek z Wrocławia, 2016-02-09 15:13:26

  Kolejny pseudoekspert zabiera głos. Nikt nie odchodzi od spalania, gdyż spalarnie są i będą potrzebne. We Francji jest ok. 130 spalarni, z tego wiele starych i nieekonomicznych, trzeba je zamykać. Podobnie w Niemczech, ale tu tylko ok. 30% masy odpadów spala się. Pozostają nowoczesne spalarnie. ...Więcej odpadów trzeba poddać recyklingowi. Polskie spalarnie będą spalały poniżej 10% masy odpadów wytwarzanych w Polsce. Są potrzebne i powinny mieć charakter ponadregionalny.  rozwiń
 • Janusz Grochowski, 2015-12-02 15:11:55

  E.ON jako właściciel większości spalarni w Niemczech odmówił udzielenia mi informacji o kaloryczności odpadów komunalnych kierowanych do niemieckich spalarni. Opracowywałem raport o spalarniach w Niemczech i trudno było zweryfikować niektóre informacje z uwagi na blokadę informacji z E.ON. Ponad 90%... instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Niemczech zostało wykonanych przy wykorzystaniu kotłów rusztowych, a więc bardzo przestarzałych rozwiązań technicznych. Polskie firmy mogłyby skorzystać z nowych technologii ale wygodniej jest samorządom podpisywać umowy z kontrahentami zagranicznymi w formie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, które wprowadzają najtańsze rozwiązania. Dlaczego...?  rozwiń
 • An-ta, 2015-12-01 23:05:11

  Inne kraje zamykają już STARE spalarnie w starych technologiach i otwierają nowe, dające odzysk większej energii lub bardziej ekologicznych. My nie mamy nawet tych starych spalarni. Śmiecie walaja się po lasach.