PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska dojrzewa do rozwiązań smart?

  • bad    25 sierpnia 2015 - 20:01
Polska dojrzewa do rozwiązań smart?

Do 2016 roku wydatki na rozwiązania typu smart na świecie wyniosą prawie 40 mld USD. Fot. mat. prasowe

Dzisiejsze miasta i budynki są naszpikowane technologią. Najczęściej to rozwiązania związane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, oświetleniem czy wentylacją za pomocą aplikacji, a także pomiarami bieżącego zużycia energii i wody.
Według prognoz Gartnera, międzynarodowej firmy badawczej, do końca 2015 r. miasta na świecie będą posiadały ponad 1 miliard przedmiotów i usług, podłączonych do sieci internetowej, z czego aż 45% z nich znajdziemy w mieszkaniach i budynkach publicznych.

Do 2020 r. aglomeracje będą wykorzystywały ich ponad 9 razy więcej, z czego zdecydowaną większość znajdziemy właśnie w budownictwie (81%). Są to m.in. rozwiązania związane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, oświetleniem czy wentylacją za pomocą aplikacji, a także pomiarami bieżącego zużycia energii i wody.

To, czy już wkrótce nowe technologie będą wykorzystywane na szerszą skalę w Polsce zależy m.in. od tego, czy władze miast odważą się zainwestować środki w rozwiązania przyszłości, kosztem bieżących wydatków, m.in. infrastrukturalnych. Dużą rolę mogę odegrać tutaj inwestorzy prywatni i tempo wdrażania przez nich innowacji m.in. w budynkach mieszkalnych i biurowych.

Polskie miasta chcą być smart

Według analizy „Przyszłość miast. Miasta przyszłości”, do 2016 roku wydatki na rozwiązania typu smart na świecie wyniosą prawie 40 mld USD. Polskie miasta deklarują chęć inwestowania w inteligentne technologie wspomagające realizację funkcji publicznych, związanych z transportem, gospodarką komunalną, ochroną środowiska czy infrastrukturą.

Blisko 3/4 przedstawicieli samorządów i spółek miejskich zapowiada, że chciałoby na ten cel wykorzystać środki unijne. Do wykorzystania na lata 2014 – 2020 z budżetu polityki spójności jest pula 82,5 mld euro, z czego ponad 10 mld przeznaczono na cyfryzację i inteligentny rozwój.

Największym zainteresowaniem wśród polskich władz lokalnych cieszy się wdrażanie rozwiązań związanych z oświetleniem miejskim (np. Wrocław – energooszczędny system oświetlenia; Lublin - światła miejskie zwiększają swoją moc po zmierzchu wtedy, kiedy nadjeżdża pojazd lub nadchodzi pieszy) i transportem, także publicznym.

Według najnowszego raportu Orange potrzebne są zwłaszcza systemy zarządzania ruchem, w tym inteligentne karty miejskie i system dynamicznej informacji pasażerskiej.  

Innowacyjne rozwiązania w kolejnych latach mogą pojawiać się także w innych dziedzinach. Jak wynika z analizy Gartnera, aglomeracje będą rozwijały nowoczesne technologie zwłaszcza w 3 obszarach: budownictwie, usługach komunalnych i transporcie.

Ważna norma ISO 37120

Przy staraniach o fundusze duże znaczenie w ocenie wniosków może mieć posiadanie przez miasto normy ISO 37120, której polską wersję zatwierdzono w marcu tego roku.

Na razie wprowadzenie tego rozpoznawalnego na całym świecie standardu rozważa m.in. Gdańsk, którego władze od stycznia tego roku testują system „Citizen Sensor”, skupiający 10 różnych aplikacji, pozwalających na monitorowanie ruchu na ulicach i warunków pogodowych, automatyczną identyfikację pojazdów czy zarządzanie energią w budynkach. Dzięki temu mieszkańcy otrzymują na swoje smartfony praktyczne informacje i wskazówki dotyczące, np. korków, nadchodzącej ulewy lub nagłego wyłączenia prądu w dzielnicy.KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-08-26 23:10:20

    Smart cities, inteligentne rozwiązania dla domu: artmetic.pl