PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska elektrownia jądrowa ma powstać do 2025 roku

 • PAP    25 czerwca 2015 - 06:56
Polska elektrownia jądrowa ma powstać do 2025 roku
Docelowo planowane jest wybudowanie do 2030 roku kolejnych bloków o łącznej mocy 6 tys. MW (fot. pixabay)

Wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz zapowiedział, że do 2025 roku mają w Polsce powstać dwa bloki elektrowni jądrowej o łącznej mocy 3 tys. MW.
Pietrewicz przedstawiał senatorom informację o realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) oraz o stanie prac nad projektem budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Tematem jego wypowiedzi były też potencjalne zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego.

Elektrownia jądrowa to ekologia i bezpieczeństwo

Wiceminister gospodarki argumentował, że energetyka jądrowa to "energetyka o zerowej emisji gazów cieplarnianych", więc jej rozwój pozwoli obniżyć emisję gazów cieplarnianych przez polska energetykę.

Energetyka jądrowa, dodał, to też bardzo ważny element bezpieczeństwa energetycznego - jej nośniki mogą zapewniać dostawę energii elektrycznej na lata.

"To są dwa kluczowe aspekty przemawiające za energetyką jądrową, ten aspekt ekologiczno-klimatyczny i ten związany z bezpieczeństwem" - powiedział Pietrewicz.

Poinformował, że Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada wybudowanie do 2025 roku pierwszych dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 3 tys. MW. Docelowo planowane jest wybudowanie do 2030 roku kolejnych bloków o łącznej mocy 6 tys. MW.

"Wtedy energetyka jądrowa będzie miała około 19 procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej" - zaznaczył Pietrewicz.

Nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska

Przekonywał także, że przeprowadzona została "strategiczna ocena wpływu programu na środowisko". "Strategiczna ocena, w której uwzględniono parametry techniczne planowanej inwestycji nie wykazała żadnych zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska" - powiedział. Dodał, że nad realizacją inwestycji ma czuwać niezależny dozór jądrowy, odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a nadzorowany przez ministra środowiska.

Przyznał zarazem, że PPEJ to projekt złożony, związany z opanowaniem nowej technologii produkcji energii. "To wyzwanie techniczne, społeczne, organizacyjne i biznesowe" - mówił.

Wyzwaniem jest zwłaszcza finansowanie programu, bo to inwestycja "bardzo długiego horyzontu ekonomicznego". Zapewne będzie wchodził w rachubę udział sektora publicznego w finansowaniu tego programu - dodał Pietrewicz.

Tym niemniej, zapewniał, zadania powierzone administracji rządowej, związane z programem, realizowane są terminowo. "Wyrażam przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze" - powiedział.

Wątpliwości wokół elektrowni jądrowej

Senatorowie zadali wiceministrowi gospodarki sporo pytań. Senator Maciej Klima (PiS) pytał Pietrewicza m.in., jak jego słowa o opłacalności i bezpieczeństwie energetyki jądrowej mają się do faktu, że wiele krajów o rozwiniętej energetyce jądrowej - jak Japonia, Niemcy czy Francja - wycofuje się z tego programu.

Pietrewicz odpowiadał, że np. Japończycy co prawda wstrzymali program jądrowy po katastrofie w elektrowni Fukushima, ale teraz przymierzają się, by go "odblokować". On sam przekonał się o tym, przebywając w Japonii z prezydentem Bronisławem Komorowskim w lutym br.

Także Francja, dodał, nie wycofuje się z programu energetyki jądrowej.

Pietrewicz przywołał też wyniki badań, z których wynikało, że dwie trzecie społeczeństwa polskiego popiera rozwój energetyki jądrowej. "Ten wskaźnik jest bardzo optymistyczny" - powiedział.

Pytany o stosunek struktur unijnych do energetyki jądrowej przyznał, że zachowują się w tej sprawie "ambiwalentnie". Ponieważ jednak szczególną uwagę zwracają na emisję gazów cieplarnianych, więc można uznać, że energetykę jądrową oceniają bardziej pozytywnie - mówił Pietrewicz.

Poinformował też senatorów, że obecnie na węglu (kamiennym i brunatnym) oparte jest 86 proc. wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Jednak wobec polityki klimatyczno-energetycznej UE poziom energii opartej na węglu ma być "stabilizowany", natomiast przyrost wytwarzania energii ma pochodzić m.in. z energetyki odnawialnej i właśnie jądrowej.

"Ewolucyjnie będziemy zmierzali do bardziej zrównoważonego mixu energetycznego" - powiedział wiceminister gospodarki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.