Polska ma gaz na 300 lat

Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego – podaje amerykańska Agencja ds. Energii (EIA).
Polska ma gaz na 300 lat

Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczy więc na ok. 300 lat. Według szacunków raportu zamówionego przez amerykańską administrację ds. informacji o energii (EIA), w 32 krajach znajduje się blisko siedem razy więcej opłacalnego w wydobyciu gazu łupkowego niż w USA.

Zasoby gazu łupkowego możliwego do wydobycia w tych państwach sięgają 163 bln m sześc. – czyli sześć razy więcej niż potwierdzone zasoby gazu naturalnego.

Największe złoża znajdują się według tego raportu w Chinach, a duże zasoby w Argentynie, Meksyku, Afryce Południowej i Kanadzie. Kolejne kraje bogate w gaz łupkowy to: Libia, Algieria, Francja i Polska. Każdy z tych krajów, posiada zasoby gazu łupkowego, który można eksploatować przy użyciu istniejących technologii.

Obecnie uwaga sektora wydobywczego skupiła się na zasobach gazu łupkowego w Polsce. Według amerykańskiego portalu poświęconego cenom ropy oilprice.com, jeśli polskie zasoby gazu łupkowego okażą się tak duże, jak to jest przewidywane, Polska w ciągu kilku lat może zostać eksporterem gazu.

Wąskim gardłem może okazać się jednak o wiele mniejsza niż w USA dostępność wież wiertniczych, doświadczonych inżynierów i geologów. Jak podaje portal, w 2010 roku w Europie dostępnych było około 100 aktywnych wież, podczas gdy w USA było ich 2500.

W ocenie portalu, w pierwszej fazie, przeszkody związane z wydobyciem gazu niekonwencjonalnego mogą wynikać też z gęstości zaludnienia na km kw. W USA wynosi ona średnio 32 osoby na km kw., w Niemczech jest to 225, w Polsce – 122, na Ukrainie zaś 78.

Warstwy gazu łupkowego w Europie znajdują się na większej głębokości niż w USA, co oznacza znacząco wyższe zużycie wody – ocenia portal.

Struktura geologiczna naszego obszaru jest częściowo podobna do występującej w USA, co wyjaśnia zainteresowanie firm amerykańskich licencjami wydobywczymi.

Jak pisze oilprice.com, w Europie toczy się walka o hegemonię informacji, ponieważ tylko kilka firm dysponuje wiarygodnymi danymi sejsmologicznymi i dotyczącymi wierceń. Jak pisze oilprice.com, produkcja w Polsce na skalę komercyjną mogłaby się rozpocząć już za dwa, trzy lata, chociaż znaczącą wielość najprawdopodobniej osiągnęłaby za lat 7-10.

Koncesje na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego ma w Polsce ponad 20 firm. Obejmują ponad 50 tys. km kw., głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Pierwsze wiercenia wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie – gazu tam nie znaleziono.

Jak mówił w grudniu ub.r. dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) Jerzy Nawrocki, pierwsze wiarygodne szacunki zasobów gazu łupkowego w północnej Polsce powstaną w kwietniu br.

Pod koniec 2011 roku dostępne będą dane dla całej Polski. Szacunki, nad którymi pracował Instytut, powstawały dzięki porozumieniu zawartemu w październiku ub. roku przez przedstawicieli PIG z amerykańską służbą geologiczną USGS (U.S. Geological Survey) ws. polsko-amerykańskiej współpracy w ocenie zasobów gazu łupkowego w naszym kraju.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pastorał - innych wyśmiewasz że kończyli szkoły zaoczne a sam nie skończyłeś żadnej. Napisałeś karzą, nie napisałeś za co będą karać. A może chciałeś napisać że będą kazać

Obywatel, 2011-04-10 21:07:00 odpowiedz

W normalnym kraju społeczeństwo stałoby się bogatsze. Rząd zniósłby część podatków, ustanowił brak opłat za leki, refundował te leczenia, których teraz nie refunduje, albo z braku środków nie wykonuje. A tutaj zarobi amerykańska firma wydobywcza bo jak znam życie te niedouki z licencjatem zmordowan...ym zaocznie nie zrozumieją treści umowy i podpiszą co im karzą. rozwiń

Pastorał Kiszony, 2011-04-10 16:35:19 odpowiedz

Ale to jest paliwo kopalne (nieodnawialne) i jako takie powinno byc zakazane. Mozemy generowac cale zapotrzebowanie energii ze zrodel odnawialnych, kotre nie spowoduja wymarcia ludzkosci w ciagu nastepnych 50 lat.

autoidea, 2011-04-07 13:50:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE