PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska mogłaby zarobić miliardy na OZE

  • Przegląd Prasy/Puls Biznesu    22 lutego 2013 - 12:43
Polska mogłaby zarobić miliardy na OZE

Miliardy złotych czekają, by popłynąć do polskiej fotowoltaiki. Jej wysokie wsparcie posłowie mogą jednak obciąć.




Gdyby niecierpliwie oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) weszła w życie w dzisiejszym kształcie, Polska stałaby się fotowoltaicznym eldorado. Projekt ustawy przewiduje bowiem najwyższe wsparcie właśnie dla produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych - informuje "Puls Biznesu".

Czytaj też: Firmy "kupują" poparcie gmin ws. wiatraków

Jak podaje gazeta przypisane mu współczynniki wsparcia to 2,75 lub 2,85 (zależy, czy instalacja jest poza budynkiem, czy na budynku). Nic dziwnego, że inwestorzy poczuli zapach pieniędzy.

Czytaj też: Gminy blokują elektrownie wiatrowe

- Gdyby nowa ustawa o OZE weszła w życie w obecnie proponowanym kształcie, fotowoltaika byłaby bardzo rentownym biznesem. Trudno tu mówić o konkretnym poziomie, bo trzeba brać pod uwagę choćby awaryjność instalacji, ale z pewnością jest on interesujący - mówi w "PB" Piotr Łuba, partner w PricewaterhouseCoopers.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-02-25 15:19:00

    Odnawialne odnawialnym nierówne - truizm, ale i święta prawda. Biogazownie - jak najbardziej odnawialne - emitują CO2 (a to MUSIMY ograniczać). Wiatrowe - kłopotliwe (bo duże, hałaśliwe i ludzi drażni). Najlepsza zatem jest fotowoltaika. Stąd i wsparcie największe.
  • Horror - nierówna ustawa, 2013-02-22 17:26:10

    Współczynniki wsparcia dla źródeł energii odnawialnych muszą być jednakowe, żeby nie stwarzać wewnętrznej konkurencji pomiędzy nimi. Dlaczego np. fotowoltaika miałaby miec wyższy współczynnik niż dużo bardziej efektywne energetycznie bioelektrownie ? Jeśli będziemy premiować słabsze technologie, t...o teoretycznie najsłabsze z nich pochłoną cały kapitał, a to już mamy w polityce...  rozwiń