Polska może mieć problem z osiągnięciem celów OZE

Cel UE: do 2020 r. osiągnąć 20-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w konsumpcji energetycznej. Polsce może się to nie udać.
Polska może mieć problem z osiągnięciem celów OZE
Jeśli chodzi o nasz kraj i Węgry spełnienie założeń unijnej polityki będzie zależało m.in. od dalszego zapotrzebowania na energię (fot. pixabay)

"Większość krajów UE i cała Unia są na dobrej ścieżce w sprawie osiągnięcia celów dotyczących udziału energetyki odnawialnej" - powiedział we wtorek (16 czerwca) w Brukseli komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

Z danych zawartych w raporcie Komisji Europejskiej wynika, że średni udział odnawialnych źródeł energetycznych (OZE) w całej UE szacowany jest na 15,3 proc. To więcej niż przewidują projekcje zakładające, że 20-procentowy cel UE osiągnie w 2020 roku.

Większość państw sprosta wymaganiom

Zdecydowana większość krajów członkowskich (25 z 28) ma osiągnąć swoje narodowe cele na lata 2013/2014 (w tej chwili dostępne są szacunkowe wyliczenia). 19 krajów członkowskich, w tym Austria, Estonia, Dania, Niemcy, Włochy, Litwa, Rumunia i Szwecja, może przekroczyć swoje cele dotyczące OZE w 2020 r.

Z drugiej strony kilka krajów członkowskich w tym Francja, Luksemburg, Wielka Brytania oraz w mniejszym stopniu Belgia i Hiszpania muszą - według KE - ocenić, czy ich ustawodawstwo jest wystarczające, by spełnić w 2020 r. wymagania dotyczące udziału OZE w całkowitej konsumpcji energetycznej.

Osiągnięcie celów przez Polskę pod znakiem zapytania

"Osiągnięcie celów na 2020 r. nie jest również pewne w przypadku Węgier i Polski" - czytamy w raporcie Komisji. Jak podkreślono, jeśli chodzi o nasz kraj i Węgry spełnienie założeń unijnej polityki będzie zależało m.in. od dalszego zapotrzebowania na energię.

Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w ostatnich latach pomógł kilku krajom członkowskim w osiągnięciu ich celów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Najsłabiej UE idzie z realizowaniem celu przewidującego 10-procentowy udział źródeł odnawialnych w transporcie. W 2014 r. OZE w tym sektorze pokrywały zaledwie 5,7 proc. zapotrzebowania.

Canete zapowiedział, że w ciągu dwóch lat KE zaprezentuje nowy pakiet dotyczący energetyki odnawialnej, który będzie służył realizacji celów na 2030 r.

"Źródła odnawialne są dobre dla Europy i Europa dobrze radzi sobie z wdrażaniem źródeł odnawialnych" - przekonywał wskazując, że ponad milion osób w UE pracuje w sektorze OZE.

UE radzi sobie dobrze z energią odnawialną

Z informacji przedstawionych przez KE wynika, że 40 proc. turbin wiatrowych na świecie budowanych jest przez firmy z UE. Taki sam udział procentowy maja przedsiębiorstwa z "28", jeśli brać pod uwagę liczbę patentów w sektorze OZE.

Canete podkreślił, że jeśli chodzi o zabezpieczenie energetyki odnawialnej tradycyjnymi źródłami (w przypadku gdy nie ma warunków do produkcji energii z OZE), to najlepszy jest gaz. Jak podkreślił to "najczystsze" paliwo kopalniane.

Komisarz poinformował, że w lipcu ruszą konsultacje publiczne dotyczące planowanych rozwiązań ws. kształtu unijnego rynku energii elektrycznej. Jak podkreślił, nowy system powinien przynieść większą spójność i współpracę między państwami członkowskimi.

Teraz krajowi producenci w wielu państwach UE bronią dostępu do swoich rynków w obawie przed konkurencją z zagranicy. Przywódcy państw unijnych w zeszłym roku zgodzili się jednak, że należy zagwarantować wymianę 10 proc. energii elektrycznej między państwami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pewnie, że może nie osiągnąć!!! Przy tak skonstruowanych przepisach wewnętrznych dot. pozyskiwania funduszy na OZE dla zwykłych Kowalskich, nie dziwię się, że mieszkańcy niechętnie i na małą skalę decydują się na OZE w swoich gospodarstwach! Zaciągnij kredyt, żeby faktycznie dostać 30% dofinansowani...a do tego od ceny 100% wyższej niż zakup zestawu bez starania się o dofinansowanie!!! Chore Państwo! rozwiń

gość, 2015-07-18 08:13:55 odpowiedz

Pomagamy zdobyć dotację na OZE: artmetic.pl

artmetic ekonsulting, 2015-07-15 18:33:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE